Şevketibostan’ın İzmir’e gelişi…

Ege Bölgesinde sıklıkla tüketilen yabani bitkilerden olan Şevketibostan ya da askalivrus/askolibrus (Ασκαλίβροι, Ασκολίμπροι) Girit mutfağında ve Girit’ten batı Anadolu’ya göç eden Girit Türkleri tarafından kemikli kuzu etiyle pişirilerek (şevketibostan yemeği) ya da haşlama salata (şevketibostan salatası) olarak tüketilir. Girit’in dağ köylerinde bundan farklı olarak hâlâ arapsaçıyla veya enginarla birlikte de pişirilmektedir.

Şevketibostan nasıl pişirilir?

Malzemeler:
500 gr şevketi bostan
250 gr kuşbaşı et
2 adet orta boy kuru soğan
4 yemek kaşığı zeytin yağı
5-6 su bardağı sıcak su
Terbiyesi için:
1 adet yumurtanın sarısı
Yarım limonun suyu
1 yemek kaşığı silme un
Tuz

Ayıklanmış Şevket-i bostanların yeşil kısımlarını kesin ve 3-4 cm boyunda doğrayın bol su altında yıkayın. 1 adet limon sıktığınız bol suda 15 dakika kadar bekletin. Sudan aldığınız şevketleri süzülmeye bırakın. Tencereye etlerinizi alıp suyunu salıp çekinceye ve üzeri hafifçe karamelize oluncaya kadar kavurun. Etlere yemeklik doğradığınız soğanları ekleyin ve zeytinyağını ekleyerek 1 dakika kadar kavurun.
Süzülen şevket-i bostanları ekleyip rengi değişinceye kadar soteleyin. 4 su bardağı sıcak su ilave ederek kısık ateşte etle ve şevketler yumuşayıncaya kadar ara sıra karıştırıp kontrol ederek pişirin. Yumurta sarısı, un, tuz ve limon suyunu küçük bir kasede çırpın. Yemeğin suyundan azar azar ilave ederek sulandırın. Terbiyeyi kısık ateşte pişen yemeğe ilave ederek karıştırın. 1 taşım daha kaynatarak ocaktan alın. Sıcak servis yapın. Kaynak: http://mutfaksirlari.com/

Bir Cevap Yazın