Yılda 15 milyar ağaç yok ediliyor

Ahmet Aydın Akansu
Rakamı okuyanların benim gibi şok geçireceğini tahmin edebiliyorum. ABD’deki Yale Üniversitesi’nden bir gurup bilim insanı yaptığı araştırmada dünyada yılda 15 milyar ağaç yok olduğunu tespit etmişler. Nedeni ise insanların yol açtığı orman yangınları, kötü orman yönetimi ve tarım arazisi açmak önde geliyor. Araştırmacılar, yeryüzündeki ağaçların sayısını bulmak için Antarktika dışında tüm kıtalardaki 400 bin ormanlık araziyle ilgili verileri topladı ve uydudan elde edilen görüntüleri inceledi. Oluşturulan küresel haritaya göre, ağaç sayısının en fazla olduğu ormanlar Rusya, İskandinavya ve Kuzey Amerika’da yer alıyor. En büyük ormanlık alanlar ise tropik bölgede bulunuyor ve mevcut ağaçların yüzde 43’ünü kapsıyor. Araştırma, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın “Milyarlarca Ağaç Kampanyası”nı yürüten Plant for the Planet girişiminin talebi üzerine yapıldı. Araştırmayı yöneten Thomas Crowther, “Ağaçlar, yeryüzündeki en önemli ve en kritik organizmalar arasında yer alıyor. İnsanoğlu, ağaçların taşıdığı önemi daha yeni kavramaya başladı. Büyük miktarda karbon depolayan ağaçlar, su, hava ve besin kalitesinde çok önemli bir rol oynuyor. Dünya’daki ağaç sayısını şimdiye kadar yarıya indirdik ve bunun hem iklim hem de insan sağlığı üzerindeki etkilerini görmeye başladık” demiş

Doğa mesaj veriyor, insanlar anlamıyorDoğa mesaj veriyor, insanlar anlamıyor
Çevre-Yaşam köşesinin yakın takipçisi psikolog Mine Mollaoğlu, Bodrum’dan bir fotoğraf gönderip şunları yazmış; “Bodrum’da yaşanan sel felaketinin başka örnekleri Arvin Hopa’da veya Türkiye’nin başka şehirlerinde de yaşanıyor. Doğa, (Beni fazla tahrip etmeyin. Yağmurları tutan ağaçları kesmeyin) diye mesaj veriyor. Ancak insanlar hala anlamakta direniyor. Bodrum’a gidenler görmüşlerdir dağ taş, ova bayır beton yığınlarıyla doldu taştı. Dağlarda yağmurları tutacak ağaçlar kalmayınca şehir sular altında kalır tabi ki de. Kent öneticileri bu felaketlerin tekrar yaşanmaması için ciddi önlemler almak zorunda”. Mine Hanımın söylediklerini defalarca yazmıştım. Dilerim bir vatandaş gözlemi daha etkili olur.

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederimKesinlikle izlemenizi tavsiye ederim
Tüm televizyon kanallarında gençleri sosyal sorumluluk projelerine yönlendiren süper etkili bir reklam var. 10 gündür hiç sıkılmadan izliyorum. Reklam sahnede caz müziği yapan bir grup müzisyen ile başlıyor. Grubun solisti müzisyen arkadaşlarını çaldıkları enstrümanlarla tanıtırken sosyal sorumluluk sahibi gençleri de tanıyor. Deniz kenarında çöpleri toplayan Merve’yi, bir okulda boya yapan Mustafa’yı ve barınakta sokak hayvanlarına bakan Elif’i gösterip tanıttıktan sonra “25’nci Akbank Caz Festivali’nde toplum yararına sosyal sorumluluk üstlenen 400 üniversiteli genç, Belle & Sebastian konserini en ön sıradan izleme imkanı bulacak” diyerek bitiyor. Gençleri teşvik eden müthiş bir reklam. Hazırlayanları yürekten kutluyorum.

Bir Cevap Yazın