Çinliler İzmir’i çok sevdi

İzmir ile iki “kardeş kente” sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye’deki ikinci başkonsolosluğunu da İzmir’de açtı. Ankara Büyükelçisi Yu Hongyan, konuşmasında İzmir’e övgüler yağdırırken, Başkan Kocaoğlu da Çinli yatırımcıları “fırsatlar kenti” İzmir’e davet etti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 66. yıldönümü ve Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu’nun açılışı, düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Geceye İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Binali Yıldırım, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Çin’in İzmir’deki ilk Başkonsolosu Su Gaochao ile çok sayıda davetli katıldı.
Törende bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılan Başkonsolosluğun, iki ülke arasındaki dostluk ilişkisini daha da pekiştireceğine inandığını söyledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki ikinci başkonsolosluğunu İzmir’de açmasının bir tesadüf olmadığının altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’in 2006 yılında Çinli girişimciler tarafından “Yatırımda Bulunulacak En İyi Yabancı Kent”lerden biri olarak seçilmesine vurgu yaptı. Bu seçimin ardından hız kazanan ikili ilişkilerin, Tianjin’den sonra Wuhan’ın da İzmir’in “kardeş kenti” olmasıyla ciddi bir derinliğe ulaştığını anlatan Başkan Kocaoğlu, “Şimdi sırada, iki kent arasında iyi niyet protokolü imzaladığımız Xiamen var. Xiamen’in de İzmir’in kardeş kenti olmasıyla, Çin Halk Cumhuriyeti, İzmir ile en fazla kardeş kente sahip ülke konumuna gelecek” diye konuştu.

“Fuar İzmir” vurgusu
Konuşmasında dünya’nın en önemli 3 mermer fuarından bir tanesinin İzmir’de, bir diğerinin ise Xiamen’de düzenlendiğine de dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:
“İzmir Metrosu adına Çin’de üretilen vagonlar, hemşerilerimize güvenli ve konforlu yolculuk olanağı sağlıyor. Yine Çin’de üretimi devam eden 95 yeni vagonun ilk partisi ise bir yıl sonra İzmir’de olacak. İzmir için üretilen bu trenler, aynı zamanda Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirecek. Çok sağlam bir zeminde ilerleyen işbirliğimizin, sayılarının 20’ye yakın olduğunu bildiğimiz İzmir’deki Çinli firma sayısını artıracağına da eminiz. Çünkü İzmir, dinamik yapısı, gelişen ekonomisi, nitelikli işgücü ve coğrafi avantajlarıyla tam bir ‘fırsatlar kenti’dir. Dünyanın en eski liman şehirlerinden biri olan İzmir, sahip olduğu fuarcılık tecrübesine, Türkiye’nin en büyük ve en nitelikli fuar merkezini de ekleyerek, ayrıca çok önemli bir adım daha atmıştır. Fuar İzmir’in, Çinli yatırımcı ve girişimciler için ciddi fırsatlar yaratacağını düşünüyorum.”

Bir Cevap Yazın