KÖPEKLERİN BESLENMESİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

• Köpeklere tavuk eti verilmemelidir çünkü alerji yapar.
Kesinlikle hayır. Tavuk etinin veya herhangi bir hayvansal proteinin köpek için alerjik olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

• Köpeklerde gözlenen alerjik dermatitlerin büyük çoğunluğu tavuk alerjisidir.
Hayır. Köpeklerde hatta evcil hayvanlarda görülen alerjik dermatit olgularının sadece % 3 ü gıda kaynaklıdır.

• Tavuk eti alerjiktir o yüzden köpeklere kuzu etli mama veya kuzu eti verilmelidir.
Kesinlikle hayır. Gıda alerjisine büyük protein molekülleri sebep olur. Kuzu etinin protein molekül ağırlığı ile tavuk etininki aynıdır. Yani tavuk etinin daha alerjik olması gibi bir durum söz konusu değildir.

• Tahılların ve liflerin kedi ve köpeklerin beslenmesinde hiçbir yararı yoktur.
Liflerin sindirim sağlığını korumada birçok fonksiyonu vardır. Tahıllar ise önemli bir enerji kaynağıdır. Ayrıca B vitaminleri ( niasin, tiamin, riboflavin ) ve E vitamini açısından çok zengindir. Bakır, kalsiyum, demir ve çinko deposudurlar. Ayrıca omega 6 yağ asidi ve doğal antioksidan kaynağıdırlar.

• Köpekler ve kediler karbonhidratı sindiremez.
Kedi ve köpeklerin vücutları karbonhidratları sindirebilirler. Fakat düşük karbonhidrat içeren diyetleri tercihlerler.

• Köpeklere diş ve ağız sağlığı için ara sıra kemik verilmeli midir?
Hayır. Köpeklere kemik yedirmenin dişlerinde tartar oluşumunu engellediği herkesçe bilinir ancak Afrika’da yabani köpekler üzerinde yapılan birtakım araştırmalarda vahşi doğada avlanarak beslenen yaban köpeklerinde bile dişlerinde tartar olmaksızın evcil köpeklerinkine benzer dişeti rahatsızlıkları olduğu tespit edilmiştir.

• Köpeğimin kemik yemesi vücut için yararlı mıdır?
Köpeğinize kemik vermenin vücut için hiçbir yararı yoktur. Aksine dişlerde görülen kırılmaların büyük çoğunluğu kemik yerken şekillenir.

Ayrıca küçük parçalar halindeki kırık kemikler yemek borusu, mide ve bağırsaklara batabilir hatta delebilirler. Köpeğinize kemik vermek dışkının kum gibi olmasına sebebiyet verir ve dışkılama esnasında köpeğinizin canını oldukça acıtır.

Bir Cevap Yazın