Erdoğan Erdoğan: “Dövme yapıyorum diyen insan çok ama hakkıyla yapan az”

erdogan erdogam dovme (3)Dövme sanatçısı Erdoğan Erdoğan, 3 yılda ücretsiz 10 bin Atatürk imzası yaparak İzmir’de yıllar önce çok konuşulmuştu. Bugün Karşıyaka’da açtığı “Motto” ile kişiye özel dövmeler yaparak, adından söz ettirmeye devam ediyor.

Erdoğan Erdoğan kimdir, bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
İstanbul doğumlu olmama rağmen Karşıyaka’da büyüdüm. 16-17yaşlarında dövme mesleği ile tanıştım. Ustam Tuncay Çalık’tan çok şeyler öğrendim. Çok uzun yıllar Alsancak’ta işimle ilgili faaliyette bulundum. Çıraklık dönemi olmadan bu işin doğru ve yerinde yapılacağına inanmıyorum. Şimdi internet ile birlikte her şey çok kolay elde edilebilir oldu. İnsanlar çizimleri kendi hayal dünyalarında yaratmadan kişiye özel şeyler yapmıyorlar. Biz de bu işler böyle olmaz. Bir katalogumuz yoktur, kişiye özel çizimler yapılır. Ama müşterimiz bir yerde gördüğünün aynısını isterse yapıyoruz. Mümkün olduğunca yeni fikir, düşünce ve tarzlara yönlendirmeye çalışıyoruz.

Dövme dışında başka uygulamalarınızda var mı? Ofisiniz çok şık…
Dövme, piercing ve kalıcı makyaj (kaş) yapıyoruz. Ofisimizi kendi imkanlarımızla özel tasarlamaya çalıştık. Belirli kalıpların dışına çıkarak, insanların olumsuz anlamda beklentilerini değiştirmek istedik. Bu işin özünde hijyen ve doğru tasarım var. Kağıt, kalem kullanmıyorum ama çok iyi dövme yapıyorum diyene inanmıyorum! Diğer dövmeci arkadaşlarımızdan en bariz farkımız, katalog kullanmayışımız ve kişiye özel tasarımlarımız.

Dövme yaptırmak isteyen kişilere herkesin ilk uyarısı hep, aynı iğne kullanmasın, hijyenik olsun vb. oluyor. Siz bu durum için ne düşünüyorsunuz?
Bugün kullandığımız malzemelerin neredeyse hepsi tek kullanımlık. Ve bu tek kullanımlık malzemeleri müşterilerimizin önünde açıyoruz. O yüzden eskiden kalan bazı soru işaretleri artık bugün geçerli değil.

Karşıyaka’ya aşık bir insansınız, biz babanızı tanıyoruz. Sebebi o mudur?
Evet, o da Karşıyaka genci, Hergele meydanı çocuğudur. Babadan kaldı bize Karşıyakalılık.

erdogan erdogam dovme (1)Dövme yaptıran insanlar çok çabuk sıkılabiliyorlar, bu durumda silme imkanı var mıdır?
Artık lazerle silinebiliniyor. Tabii ne kadar net sonuç alındığı tartışmaya açık. Ayrıca biz bu tarz sorunlar pek yaşamıyoruz. Çünkü bu tarz sorunlar isim dövmeleridir. Sevgili, eş gibi… Bize bu tarz sorunla gelenlere üzerini kapatarak, düzelterek çözüm bulmaya çalışıyoruz.

Dövme yaptırmaya gelen kişilere ilk başta neler yapıyorsunuz? Bunun süreci nedir?
İlk başta bize gelen dostlarımızla sohbet ederek onu tanımaya çalışıyoruz. Daha sonra aklında olanları anlatmasını, fikirler sunmasını istiyoruz. Bize anlattıkça biz de kağıt üzerinde o şeyi çizmeye çalışıyoruz. Ve ortaya çıkan çizimlerden kişinin en çok beğendiğini dövme olarak çiziyoruz. Benim önermediğim şey, bir kişinin interneti açıp ben ne dövme yaptırsam diye aramasıdır. Çünkü insanların aklı karışıyor. İzmir’de bu işin hakkını vererek yapanlar gibi yapmayanlar da var. Emin olun kişiye özel tasarım işini yapan yerler mevcut. Az önce de bahsettiğim gibi o kadar çok kolaylaştı ki her şey. Dövme yapıyorum diyen insan çok ama hakkıyla yapan az.

Fiyatlar çok farklılık gösteriyor, bunun nedeni nedir? Neye göre belirleniyor?
Profesyonel stüdyoların çoğunda aşağı yukarı aynıdır. Ayrıca daha ucuzunu bulmak mümkündür. Biz fiyat konusunda memnun olmayan müşterilerimize ucuz olan yerleri söylüyoruz. Lüks bir marka da araba, orta ayarda bir marka da araba. Doğru malzeme ve doğru işçilik bu farkı ortaya çıkarıyor.

İlk dövmesini yaptırmak isteyen insanlar nelere dikkat etmelidir?
Kişi yaptıracağı şekli, modeli ve yaptıracağı yeri iyi düşünmelidir. Dövme yaptıracağı kişiyi iyi tanımalıdır. Dövme stüdyosunun hijyenik olması önemlidir. Çünkü hijyenik olmayan yerlerden sarılık gibi hastalıklar geçebilir. AIDS gibi hastalıklar kesinlikle bulaşmaz. Çünkü bu virüs açık havada 10 saniye gibi yaşayıp, ölür. Dövmenin çok acıyacağını düşünüyorlar ama yanılıyorlar. En fazla uzun tırnaklı birinin derinizi çizmesi gibi bir his oluyor.

Peki dövmeyi yaptırdık bundan sonra bakım yapmalı mıyız? Yapacaksak nasıl yapmalıyız?
Eski sistemde yapılan dövmelerde su değmesin gibi şeyler söylenirdi. Bugün artık böyle şeyler yok. Biz dövme yaptıktan sonra oranın üzerini kapatıyoruz. Çünkü sonuçta açık bir yara. Dövme kremlerini kullanarak bu durumu stabil hale getiriyoruz. Belirli bir süre boyunca sabunlu suyla yıkayıp tekrar krem sürerek süreci sonlandırıyoruz.

Motto Body Modification
Cemal Gürsel Cad. No:71 D:1 Karşıyaka – İzmir
Bostanlı Kahve Deryası üstü, motto.tat2@gmail.com
0 532 647 31 29

Bir Cevap Yazın