DÜNYA İNSANINI BULUŞTURAN DAĞ

Babadağ 1700m. atlayışAhmet Aydın Akansu
Dünya’da Brezilya’dan sonra en mükemmel yamaç paraşütünün yapıldığı dağ seçilen Fethiye Babadağ’dan 2014 yılında 100 bin kişi atlayış gerçekleştirerek rekor kırıldı ve bu yıl hedef 120 bin.
“Dağ” deyip geçmeyin. 100 milyon (Eski para ile 100 Trilyon) liralık bir ekonomik kazanç sağlıyorsa gözünüz gibi bakarsınız. Fethiyelilerde öyle yapıyor zaten. Minibüsçüsünden, otelcisine, cafe, restoran ve dondurmacısına kadar yamaç paraşütü için gelen turistlerden para kazanan herkes Babadağ’ın kıymetini çok iyi biliyor. Ormandaki bir ağacın bir dalının bile kesilmesine kimsenin tahammülü yok. Bacasız sanayi olarak kabul edilen turizmde Fethiye zaten tarih, doğa, deniz ve kültürel bakımdan Türkiye’nin gözbebeği konumunda. Tonoz Beach HotelAncak yamaç paraşütü tarih, doğa, deniz turizmini geçmiş durumda. 30 dakika süren yamaç paraşütü için Amerika’dan, Japonya’ya, Avustralya’dan Rusya’ya kadar 50 ülkeden binlerce kişi geliyor. 160 pilotun bulunduğu Fethiye’de dev bir yamaç paraşütü sektörü oluşmuş. Atlayış bedeli 220-250 arasında değişiyor. Video ve fotoğraf isteyenler ise 100 lira ödüyor. Sadece ülkemizin değil dünyanın da sayılı turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’de tarihe düşkünseniz Letoon, Patara, Telmessos, Tlos Antik Kentleri ile Kaya Köyü, doğaya düşkünseniz Likya Yolu, Saklıkent Kanyonu, denize düşkünseniz 12 Adalar, Ölüdeniz ve Çalış Plajı ile Günlük, Kabak, Kıdrak Koyları ile Kelebekler Vadisi’nde yapılan tatili hiç kimse unutamaz.

DSC_4111Yılın 12 ayı yamaç paraşütü
Fethiye’nin bu özelliklerini de yazmaya kalksam sayfalar almaz. Bu kez sadece yamaç paraşütünü ele almak istiyorum. Anadolu’nun heybetli Toros Dağlarının Akdeniz’e sevdalanıp bereket saçtığı Babadağı, yamaç paraşütünde dünyada en fazla uçuşların yapıldığı dağ seçilmiş. Yamaç paraşütü yapan yabancılar yükseklik, dağ, deniz ve görsellik bakımından en görkemli atmosfere sahip olduğunu söyledikleri Babadağ’da 1700, 1800, 1900 ve 2000 metrelerdeki pistlere bu yıl 1200 metrede bir yenisi eklendi. Amaç yılın 12 ayı yamaç paraşütü yaptırmak. Kış mevsiminde kar ve buz nedeniyle yüksek pistlere araçlarla gidilemediği için 1200 pistinden bu yıl 15 bin atlayış gerçekleştirilmiş. Bu bir anlamda Fethiye’de turizm sezonunu 12 ay yoğun olarak sürdürmek anlamına geliyor.

Kaya Butik HotelPilotların kent yöneticilerinden istekleri var
Dağ, deniz ve görsellik bakımından en görkemli atmosfere sahip Babadağ’dan ben de 3 kez atlayış gerçekleştirerek en yüksek adrenalin duygusunu yaşadım. 1800 metre yükseklikten bir kaç adım koştuktan sonra kuşlar gibi süzülerek gökyüzünde 30 dakika rüzgarın teninizi okşayan mutluluğunu hiç bir zaman unutamazsınız. 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz’in o muhteşem güzelliği karşısında kendinizden geçerek o anın bitmesini hiç istemeyeceksiniz. Pilotunuzun metrelerce yükseklikten dağlar, denizler ve birbirinden güzel adaları kuş bakışı izlediğiniz fotoğraflarınızı çekip size teslim ettiğinizde mutluluğunuz bir kat daha artacak. Dünyanın 50 ülkesinden sadece yamaç paraşütü için Fethiye’ye gelenlerin olduğunu söyleyen Libtour ve AQUILA Tandem Paragliding Genel Koordinatörü Cemal Öney, “Tüm pilot arkadaşlarım ülkemizi dünya insanına en iyi şekilde tanıtmak için önemli mücadele veriyoruz. Ancak sorunlarımızı kentin yöneticilerine anlatamıyoruz ”diyor.

Tonoz Beach Hotel'de lezzetKalacağınız yeri de seçmek önemli
Yamaç paraşütü için gittiğim Fethiye’de turizmci arkadaşım Ahmet Sadıç’ın tavsiyesi ile bir gece tarihin göbeğinde Kayaköyü’ndeki Kaya Butik Hotel’de bir gece de dünyanın en güzel plajı seçilen Ölüdeniz’deki Tonoz Beach Hotel’de kaldım. Bu yıl ikinci sezonu olan Kaya Butik Hotel, doğanın içinde taş ve ahşap ağırlıklı huzur veren bir mekandı. Yoğun kent yaşamından kaçanlar ve sessizliği tercih edenler için ideal diyebilirim. Yaşamın cıvıl cıvıl aktığı Ölüdeniz’deki Tonoz Beach Hotel’de ise müşteriler kendilerini evlerindeymiş gibi hissediyorlar. Bir tatilden beklediğiniz hijyen, kalite, konfor, rahatlık ve huzuru birleştiren Olgun ve Onur Tonoz kardeşlerin 20 yıldır işlettiği otelde 10 yıldır aralıksız gelen İngiliz turistlerle sohbet etme imkanı buldum. Bu nedenle kalacağınız yeri seçmek önemli.

Bir Cevap Yazın