Hasan Tahsin İzmir’e kavuştu

hasan tahsin arabalı vapur (3)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 79 metrelik yeni arabalı vapuru “Hasan Tahsin” İzmir Körfezi’ne geldi. Özel donanımlı gemide asansörün yanı sıra miniklerin hoşça vakti geçirebilmesi için çocuk oyun alanı da var. Mevcut gemilerden çok daha hızlı ve yüksek kapasiteli olan Hasan Tahsin, yakıttan da yüzde 30 tasarruf sağlıyor. Şimdi sırada, aynı özellikte iki yeni gemi daha var: Ahmet Piriştina ve Kubilay.

Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının arttırılması ve mevcut filonun modern, çevreci, engelli kullanımına uygun gemilerle yenilenmesi amacıyla “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi”ni uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 15 yeni yolcu gemisinden sonra ihalesi ve inşası yaptırılan 3 adet arabalı yolcu gemisinden ilki olan “Hasan Tahsin”i İzmir Körfezi’yle buluşturdu. Yeni geminin, kabul ve kontrol işlemleri ile belge ve izinlerin alınmasının ardından hizmete gireceği açıklandı.
Çevreci ve engelli dostu olarak ön plana çıkan İzmir’in yeni araba vapurunda, araçlarını karşıdan karşıya güvenle geçirecek olan İzmirliler körfezin tadını çıkarırken, minik çocukları da kendileri için hazırlanan çocuk oyun alanında hoşça vakit geçirebilecek. Son teknoloji ile üretilmiş modern araba vapurunda engelli ve yaşlılar için asansör, vatandaşların evcil hayvanları için de özel bölümler bulunuyor.
İzmir‘in diğer arabalı vapurları Ahmet Piriştina ile Kubilay’ın yapım çalışmaları ise devam ediyor.

hasan tahsin arabalı vapur (2)Yolcu sayısı ikiye katlanacak
İzmir’in yeni arabalı-yolcu gemileri, 78.90 metre boyunda ve 17.40 metre eninde, 450 yolcu ve 71 araç, 10 motorsiklet ve 10 bisiklet taşıma kapasiteli, çevreci taşıtlar. İzmir’deki eski arabalı yolcu gemilerine göre yüzde 30 yakıt tasarruflu ve çok daha hızlı. Mevcut gemilerin hızı 9-10 knot iken, yeni arabalı yolcu gemileri 14 knot hızında. Böylelikle sefer süreleri kısalarak sefer sayıları ve taşınan araç sayısı arttırılacak. Ayrıca yılda 480 bin olan yolcu sayısının, yeni araba vapuru ile 800 bine çıkması hedefleniyor.

Yeni araba vapurlarının özellikleri:
· Tüm güverteleri ve yolcu salonları, fiziksel engelli ve görme engelliler ile bebek arabalı yolcuların kullanabileceği şekilde tasarlanmış durumda.
· Gerekli yerlerdeki uyarı ve yönlendirme işaretleri, görme engellilerin okuyabileceği şekilde kabartmalı Braille Alfabesi’nde yazıldı.
· Güverte ve salonlarda, görme engelli yolcuların kullanabileceği tipte yer döşemesi mevcut.
· Yolcu salonunda tekerlekli sandalyeli vatandaşlarımızın araçlarını bağlayarak güvenli bir şekilde seyir yapmasını sağlayacak bağlantı ekipmanları mevcut.
· Gemilerin sancak ve iskele bordalarında, güverteler arasında engelli, yaşlı ve bebek arabalı yolcuların hareket etmelerini sağlayacak yeterlilikte toplam 2 adet engellilere uygun asansör bulunacak.
hasan tahsin arabalı vapur (1)· Bebek bakım masası mevcut.
· Yolcuların kedi ve büyük boydaki köpeklerini taşıyabilmeleri için 3 adet birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesi ile donatıldı.
· Gemilerin yolcu salonunda 2–5 yaş arası çocuklar için çevrili oyun sahası mevcut.
· Gemilerde 10 adet bisiklet ve 10 adet motosiklet park yeri mevcut.
· 2 adet bayan, 2 adet bay ve 1 adet engelli tuvaleti olmak üzere toplam 5 adet tuvalet mevcut.
· Gemilerde büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri (snack) de bulunuyor
· Filo bilgi destek sistemi aracılığıyla yolcular ekranlardan bilgilendirililecek. Gemide ayrıca TV yayınları da izlenebilecek.
· Gemilerde kablosuz internet donanımı bulunacak.
· Gemilerin tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği olacak.
an>Gemilerin tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği olacak.

Bir Cevap Yazın