“Tartonya”da mutlu mesut dünya çocukları yaşayacak!

Tartoniks karsiyaka (1)Azeri asıllı Ukrayna vatandaşı işadamları Elçin Orucov ile Alavsot Becanoglu dünya genelinde yayınlanan çizgi filmlerin her geçen gün şiddeti teşvik ettiğini görünce tamamen eğitici ve şiddet içermeyen “Tartoniks” isimli animasyon çizgi filmi yaptı. Orucov ve Becanoglu 500 farklı karakterden oluşan ve 0-6 yaş grubundaki çocuklara hitap edecek çizgi filmin çocuklardaki şiddet eğilimini sona erdireceğini düşünüyorlar.

Uzun süre Ukrayna’da yaşayan, 2014 yılında karakterler projesini Türkiye’ye getiren Elçin Orucov ile Alavsot Becanoglu Karşıyaka’da açtıkları animasyon stüdyoları ile dünyada bir ilki başarmak istiyorlar.

Peki bu animasyon projesi neden farklı ve ilginç?
Başka animasyon karakterlerinden farklı olarak Tartonik karakterleri pozitif olmalarıyla ön plana çıkıyorlar. Projenin konsepti çocuklar için eğitici önem taşıyor. Çocuklarda güzel ve faydalı duyguların artmasına yönelik bir plan doğrultusunda karakterler meydana getirilmiş.

Savaş onları İzmir’e getirdi
Animasyon için 500’den fazla farklı karakter yaratan Elçin Orucov, projesini ilk olarak Ukrayna’da yaptığını söyleyerek, “Ancak Ukrayna’daki savaş ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle Türkiye’ye geldik. Türkiye’de çok sayıda yer gezdik. Ancak sonunda Avrupa Medeniyeti ile Türk sıcaklığının kaynaştığı İzmir’de karar kıldık” diye konuştu. Yaklaşık 1 milyon dolar harcama yaptıkları animasyon çizgi film projesi için 500 farklı animasyon karakteri kullanan Orucov ve Becanoglu Türkiye’de çizgi filmleri kullanacak kanal aramaya başladı.

Tartoniks karsiyaka 3Önce Ukrayna rekoru geldi, sırada dünya rekoru var
Orucov ile Becanoglu’nun 509 karakterden yaptığı animasyon çizgi filmi Ukrayna Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Ukrayna’dan gelen temsilciler karakterleri tek tek sayarak incelemede bulundu. Tartonya karakter sayısını 1000’e çıkararak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedeflemiş olan tasarım stüdyosu, çocuklara şiddetsiz bir dünyanın kapılarını aramayı vaat ediyor.

Bir Cevap Yazın