Masada “zeytin” var

s841443İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi tarafından düzenlenen “İzmir Zeytin Sempozyumu” Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM)’de düzenlenen törenle başladı.

Daha önce “Zeytinin Akdeniz’deki Yolculuğu” ana başlığı altında Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında üç önemli konferans gerçekleştirerek, Akdeniz’in kutsal bitkisi zeytin ağacının ve zeytinyağının bölgedeki serüvenini masaya yatıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez 2 – 3 Eylül tarihlerinde “İzmir Zeytin Sempozyumu”nu İzmirlilerle buluşturdu.

“Ölmez Ağacın Peşinde/Zeytinime Dokunma” başlığı ile düzenlenen sempozyum açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir’in tarih boyunca liman kenti olduğunu hatırlatarak, “Bu kente her gelen bir şey bırakıyor, her giden bir şeyler götürüyor. Böylece çok büyük bir kültür birikimi oluşuyor. Yemekten yaşantıya, evden tarlaya çok büyük kültür. Bu nedenle en eski çağlardan beri bu bölgenin odağında zeytin var” dedi.

Düzenlenen sempozyumun önemine de dikkat çeken Başkan Vekili Aydoğan, “Zeytinyağı üretiminde dünyada ikinciyiz. Gün geliyor birinci olmaya çalışıyoruz ama tükettiğimiz zeytinyağı çok az. Bu çarpıklığı düzeltmemiz lazım” şeklinde konuştu. Aydoğan, İzmir’in Gurme Kentler Birliği üyeliğine de dikkat çekti.

Ağaçtan insana…
Toplantının ilk oturumuna İzmirli gazeteciler A. Nedim Atilla ve Ali Ekber Yıldırım katıldı.
Nedim Atilla, “Ağaçtan insana” başlıklı konuşmasında, zeytinin tarihteki ve dinler içindeki yerini, gastronomisini ve bölgedeki gelişimini anlatarak özetle şunları söyledi:

“Zeytin iyi- temiz ve adaletli bir ürün. Akdeniz zeytinsiz olmaz, zeytin Akdenizsiz olmaz. Tarihi, arkeolojiyi, sosyolojiyi, edebiyatı, mimarlığı v.b zeytinsiz düşünemeyiz. Zeytin, dinler tarafından kutsanmış bir ürün. Ve bir ürün durduk yerde böyle kutsanmıyor ya da medeniyetlerin simgesi haline gelmiyor. Zeytin, incir ve üzüm birer bereket ve şifa kaynağı. Zeytin, aynı zamanda hevesin ürünüdür. Zeytini sevmeyen üretici olamaz, çünkü zeytin zordur. İzmir’in Homeros’u da zeytin ağacı ile yan yana düşünmemiz gereken bir kimlik” dedi.

Bir Cevap Yazın