Engellilerin Engelsiz Filmi

İzmir’de çekimi devam eden ve Türk Sineması’nda bir ilk gerçekleştirilerek, 5 engellinin yaşam hikayesinin anlatıldığı ’Adım Adım’ filminin basın toplantısı yapıldı.

Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek uzun metrajlı bir sinema filminin ana kastını engelli oyuncular oluşturuyor. Genç yönetmen Sinan Uzun dans ile hayat bulan beş farklı yaşam hikayesi için kayıt dedi. “Adım Adım” sinema filmi usta oyuncular Haldun Dormen, Asuman Dabak, Süreyya Kilimci, Gazi Şeker ve Zeynep Gülmez’in yanı sıra ilk kez kamera karşısına geçen engelli oyuncular ile bir anıt film niteliğinde olup daha önce benzer çalışmalar yapılmış olsa da ana oyuncu kadrosu ve teknik ekipte engelli sinema emekçilerinin sayı ve nitelik olarak çekirdek kadroyu oluşturması bakımından benzerlerinden bir adım öne çıkıyor. Dans sahneleri ile dikkat çeken filmde dünyaca ünlü koreograf Mehmet Balkan’ın izleri, usta dansçı Banu Dağçıoğlu’nun performansı ile hayat buluyor. “Adım Adım” filminin basın toplantısı için usta oyuncular Haldun Dormen, Asuman Dabak, Gazi Şeker ve engelli oyuncular Buca’da çekimi devam eden filmin setinde bugün kamera karşına geçti.

USTA OYUNCU DORMEN: ’’BUGÜNE KADAR BU KADAR MUTLU OLMADIM HİÇ’’
Proje içerine kendisini dahil ettikleri için teşekkürlerini sunan usta oyuncu Haldun Dormen, ’’Ben böyle bir şeyin içinde olmaktan gerçekten çok mutluyum. Hayatımın en mutlu olaylarından bir tanesi. Bir çok şey yaptım ama bu kadar mutlu olmadım daha önce. Bitiyor diye de üzülüyorum. Gerçekten müthiş keyif aldım. Ve engelli arkadaşlarla çalışmak çok keyifliydi. Dans bile ettik. Ben hayatımda ilk defa bir sahnede filmde dans ediyorum. Engelli arkadaşlarla dans ettik. Hatta ben onların hocası oldum. Güya onlara dans öğrettim. Müthiş bir deneyim oldu. İyi ki beni çağırdılar iyi ki ben buradayım. Diyorlar ki yoruldunuz mu? Yorulmak ne demek, her dakika keyif aldım. Pazar günü son çekim günüm, Pazar günü gelecek diye üzülüyorum’’ dedi.

BU FİLM İLK OLSUN AMA SON OLMASIN
Bu gibi filmlerin daha da artarak deva etmesini istediğini belirten usta oyuncu Asuman Dabak, ’’İzmir’in ayrıcalığı bir kez daha kendini gösterdi. İzmir bence Dünya’nın bir çok şehrinden çok ayrıcalıklı her zaman öne çıkan bir şehirdi. Bu hikaye gerçekten ‘Adım adım’. Haldun hocam beni aradı; ‘Asumancığım böyle bir proje var. Senin de bu işin içinde olmanı çok diliyorum. Senaryoyu göndersek bir okur musun?’ dedi. Haldun hocamız bunu söylüyorsa akan sular durur. ‘Tabi ki hocam seve seve‘ dedim. Senaryoyu okuduktan sonra da, bu işin içinde olmanın çok keyifli olacağını, bu çorbada benim de bir tuzumun olmasından dolayı gerçekten çok gurur duyuyorum. Bu bir başlangıç olmalı, sadece sinema filmi ile kalmamalı. Bu çalışmaları tiyatroya da taşıyalım. Benim Londra’da oyunculuk atölyem var. Londra’da kardeş okul, kolejlerle çalışalım. Bu sinema filmi ilk olsun ama sonuncusu olmasın. Önümüz açılsın nice güzel çalışmalarda birlikte olmayı diliyorum’’ dedi.

BELEDİYE BAŞKANI PİRİŞTİNA DA FİLMDE ROL ALACAK
Öte yandan filmde Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın da yer alacağı belirtildi. Ufakta olsa bu filmin zorlu yolunda, adım adım ilerleyen serüvenin de Buca Belediyesi olarak yer almak istediklerini ifade eden Başkan Lenvent Piriştina, ’’Ne mutlu ki bugün hayata geçirilecek olan bu filmin bir köşesinde olmanın gururunu yaşıyoruz. Biz kentte değerli hemşehrilerimizden görevi aldığımız ilk gün bir iddiada bulunmuştuk; Kenti yaşatabilmek için kentliye yatırım yapacağız. Buradaki kentlinin hayatını ne kadar değiştirebilirsek o da bu kentin geleceğini değiştirir inancındaydık. Bir hedef koyduk dedik ki; Bu kentlilerin arasında mutlaka engellilerimiz var. Ve biz başta belediyemizle başlamalıyız. Engellileri kendi binamızda kendi hizmet alanlarımızda kaldırmalıyız demiştik. Bu heyecanla yürürken karşımıza İZDESK, yapımcılarımız, oyuncularımız çıktı. Dediler ki; bu engelleri kaldırma mücadelesinde sanatı ekleyebilir miyiz? İşte o noktada da perdeyi kullanabilir miyiz? Sanatı da engelleri kaldırma anlamında belki bir örnek, bir öncülük fırsatı yakaladık. Projede büyük emekler var. Büyük özverilerle ortaya konuldu. Umuyorum bu, bir çok projenin ilk adımı olur’’ dedi.

FİLMİN KONUSU
Senaryosunu ve yönetmenliğini Sinan Uzun’un üstlendiği filmin çekimleri Toprak Film ve İZDESK (İzmir Direnen Engelsiz Spor Kulübü) işbirliği ile gerçekleşecek. Filmin tamamı İzmir’in Buca ilçesinde çekilecek. Eski bir balet olan Şevket’in (Haldun Dormen) hayatı oğlu Tolga’nın ( Gazi Şeker) görme engelli kızı Ayşen’i (Ümran Sevinç) ona bırakmasıyla bir anda değişir. Yaşama müzik ile tutunan Ayşen’e kendisini adayan Şevket, bu umut yolculuğunda farklı hayatların çıkmazında bulur kendini. Kariyerinin zirvesinde geçirdiği trafik kazası ile her şeyi tepetaklak olan Gökhan ve engellini kabul edemeyen Can ile hırçın bir denize doğru yelken açan Şevket’in “Adım Adım” toplum ve önyargılar ile mücadelesidir.

Engelli oyuncular; Görme Engelli Ümran Sevinç, Down Sendromlu Can Ayan, Bedensel Engelli Bora Acar Zöngür, Mehmet Sefa Öztürk ve Can Fîliz’e film boyunca sanat dünyasının duayenlerinden Haldun Dormen başta olmak üzere, Asuman Dabak, Zeynep Gülmez , Yüksel Ünal,Gazi Şeker ve Süreyya Kilimci eşlik ediyor.

Bir Cevap Yazın