ÇOCUKLARIMIZA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKALIM

Tabii kaynakların sonsuz olmadığı, dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün bu doğal kaynakların tükeneceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu yüzden var olan kaynakların en iyi şekilde tekrar tekrar kullanılması gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakılabilmesi açısından çok önemlidir.

Herhangi bir şekilde kullanılarak kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılması geri dönüşümünün temelini oluşturur. Geri dönüşüm, tabii kaynaklarımızın korunmasını sağlar. Enerji tasarrufu sağlamamıza yardım eder. Atık miktarını azaltarak çöp işlemlerinde kolaylık sağlar. Geri dönüşüm geleceğe ve ekonomiye yatırım yapmamıza yardımcı olur.

Geri Dönüşüm Sisteminin Basamakları:

1.Kaynakta ayrı toplanması;

2.Sınıflama;

3.Değerlendirme;

4.Yeni ürünü ekonomiye kazandırma; geri dönüştürülen ürünün yeniden kullanıma sunulmasıdır.

Bu durumu farkına varan ülke ve üreticiler kaynak israfını önlemek ve ortaya çıkabilecek enerji krizleri ile baş edebilmek için atıkların geri dönüştürülmesi  ve tekrar kullanılması için çeşitli yöntemler aramış ve geliştirmişlerdir. ABD’de geri dönüşüm işlemi yurtseverlik anlayışında çok önemli bir yer edinmiştir. Hatta, savaş sırasında oluşturulan kaynak koruma programları, doğal kaynakları kısıtlı bazı ülkelerde (Japonya gibi), savaş sonrası da devam ettirmiştir.

Türkiye’de atık yönetimi ile ilgili 15’e yakın yönetmelik uygulanıyor ancak bu yönetmelikler Avrupa’daki örneklerine göre çok zayıf kalıyor. İstatistiklere göre Türkiye’de 2,8 milyon ton civarında bir ambalaj atığı kapasitesi mevcut ve bu atıkların ancak 800 bin ton kadarı belgelendirilebiliyor. Gerek sivil toplum gerekse belediyeler ve devlet konuya gerekli hassasiyeti göstermese gelecek nesillere güzel bir toplum bırakmak hayal olacak.

SMN Tat Merkezi olarak dönüştürülebilir atıklarımızın ayrı ayrı depolanmasına ve geri dönüşüm birimlerine ulaştırılmasına ,kullandığımız yağların biriktirilip doğaya zarar vermeyecek şekilde yok edilmesine daima önem gösteriyoruz.

Bu dünya hepimizin,ona sahip çıkalım.

İşte bu ayki nefis tariflerimiz…

 

draje pastaDrajeli bomba pasta

Malzemeler

1 kakaolu pastaban

1 sade pastaban

1 bardak portakal suyu

Ganaj için

250 gr bitter çikolata

250 gr krema

500 gr çırpma kreması

1/2 kg içi gofretli draje

Yapılışı

Kremayı ısıtıp ateşten alın. Çikolatayı içerisine döküp karıştırarak erimesini sağlayın. Çırpma kremasını hazırlayıp soğutun. Çırpma kremasını iki farklı yoğunlukta hazırlamak için önce:

1-Ganajın 2/3’ünü ve çırpma kremasının 1/3’ünü karıştırın.

2-Ganajın 1/3 ünü ve çırpma kremasının 2/3 ünü karıştırın.

Pasta tabanlarını üç ayrı boyda kesin. Farklı renklerdeki daireleri iç içe yerleştirin (kakao-sade-kakao gibi) Pasta tabanını portakal suyuyla ıslatın. Katların arasını koyu kıvamlı ganajla doldurun. Katlar tamamlanınca üzerini diğer ganajla kaplayın. Servis etmeden hemen evvel pastanın üzerini drajelerle süsleyip servis edin.

LXC9454AD72D02F730C6D70AFF2301B4E5Huni kek

Kızartmak için yağ

¾ su bardak süt

1 yumurta

1 bardak kepekli un

½ çay kaşığı kabartma tozu

1 yemek kaşığı şeker

Tarçın

1 çimdik tuz

Üzeri için

1 fincan pudra şekeri

Yapılışı

Sütü yumurtayı çırpıp diğer malzemeleri ekleyin. Bir huninin ince ucunu kapatıp içine bir kepçe malzeme koyun. Kızartmalık yağı kızdırın. Yağın ortasına hamuru dairesel olarak akıtın. Altın rengi olana kadar iki taraflı kızartın. Üzerine pudra şekeri serperek servis edin.

2cf41-fotoc49fraf16Top börek

Malzemeler

2 yufka

Arası için

1 fincan yoğurt

½ fincan yağ

1 fincan su

Harcı için

1 su bardağı taze tatlı lor

½ su bardağı rende kaşar

½ demet maydanoz

1 yumurta sarısı

Tuz

Karabiber

Yapılışı

Yufkaları açıp arasına su yoğurt yağ karışımını sürüp üst üste kapatın. 12 üçgene bölün. Her bir parçayı içine lorlu harcı koyarak sigara böreği gibi sarıp elinizde ceviz gibi top yapın. Yumurta sarısını sulandırıp böreklerin üzerine sürün. Yağlanmış tepside önceden 175 derecede ısıtılmış fırında yarım saat 45 dakika kadar pişirin. Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın