ÇANAKKALE KAHRAMANLARI 100’NCÜ YILDA ANILDI

İngiliz, Fransız ve İtalyan Donanması bozguna uğratıldıTürkiye’nin hatta Dünyanın pek çok ülkesinde olan Türklerin kalbi 18 Mart’ta Çanakkale’de attı. Tüm televizyonlar Çanakkale’den canlı yayınlarla 20’nci yüzyıla damgasını vuran Türk Askerlerinin o müthiş kahramanlıklarını anlattı. O tarihte vizyona giren Son Mektup filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Daha önceden pek çok kez röportaj yaptığım 350 yıllık Çanakkaleli Yüksel Ergen telefon açıp, “Çanakkale Zaferi’nin 100’ncü yılı birlikte kutlayalım” sözleri üzerine kendimi biranda destanın yazıldığı topraklarda buldum. Çanakkale’de dağ taş zaferin anlatıldığı yazılar, afişler, broşürler, maketler, kitaplar, gösterilerle doluydu. Çok etkilendiğim birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. İngiliz Donanma Bakanı Winston Churchill, “Çanakkale Savaşı’nı kaybetmemize neden olan o Nusret Gemisi’nin boğaza döşediği 26 mayındır”, 5. Osmanlı Ordusu Kumandanı Alman Maraşal Liman Von Sanders, “Bir asker için mutluluk Türklerle omuz omuza savaşmaktır. Sağlıksız su içerler, çamurda yatarlar, aslan gibi savaşırlardı”, Avusturalya Genel Valisi Lord Casey, “Biz Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda Türklerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek, Kahraman Türk Milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük takdir ve hayranlıkla ayrıldık. Bütün Avustralyalılar Mehmetçiği kendi evlatları gibi sever. O’nun mertliği, vatan ve insan sevgisi, siperlerdeki dayanılmaz heybeti ve cesareti bütün Anzakları hayran bırakan yurt sevgisi, insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir”

Dur yolcu, bilmeden basıp geçme
Çanakkale’den baktığınızda kilometrelerce mesafe olsa bile Gelibolu Yarımadası’ndaki “Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak/Bir devrin battığı yerdir/Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın/Bir vatan kalbinin attığı yerdir” yazısını görürsünüz. Çok uzun bu şiirin “Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın, bir vatan kalbinin attığı yerdir” sözcüklerini tam anlamıyla çözmeye kalksanız onlarca sayfa dolar. Türklerin dünyada 20’nci yüzyıla damgasını vuran onurlu mücadelesinin yaşandığı Çanakkale, kısacık bir anlatımla 5 ayda Türk ve yabancılardan 117 bin insanın yaşamını kaybettiği savaşlara sahne oldu. Bu sayı Genel Kurmay Başkanlığı kayıtlarına göre. Orta öğretimde okutulan “İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük” adlı kitapta ise Türkler’in 253 bin şehit, İngiliz, Avustralya ve Yeni Zellandalılar’ın 205 bin, Fransızlar’ın ise 47 bin ölü verdiği yazılı. Kitaptan okuyarak bir şeyin farkına varamıyor, sanki hikayemiş gibi geliyor. Bizzat görüp ve yaşamak ve onurlu ruhun farkına varmak gerekiyor. Beni davet edip dünya tarihine geçen Türklerin Çanakkale destanını, savaşın büyük kahramanlarının şehit düştüğü toprakları gezdiren Yüksel Ergen’e ve Dr.Abdullah Manaz’a çok teşekkür ederim.

Başbakan son mektup filmi galasındaydı
Türkiye’nin her ilinden binlerce insanın kın ettiği Çanakkale’de 100’ncü yıl kutlamaları adına yakışır bir şekilde tarihçilerin konferansları, tiyatrolar, konserler, mehteran marşlar, askeri bandolar ve fener alayları ile kutlandı. Törenleri Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar, Milletvekilleri heyeti ile izledi ve çok anlamlı bir konuşma yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İÇDAŞ Kongre Merkezi’ndeki Son Mektup filminin galasına katılan Başbakan ve heyeti filmin oyuncularını tek tek tebrik etti. Yüzlerce kişinin izlemek için can attığı Son Mektup filminin galasında yüreğim yerinden çıkacak gibi oldu ve filmin bazı sahnelerinde maalesef gözyaşlarıma hakim olamadım. Aynı gün Türkiye’nin yüzlerce sinemasında vizyona giren Son Mektup filmini mutlaka izleyin.

Genç Nesiller Mutlaka Gezmeli
TRT’den emekli arkadaşım Dr. Abdullah Manaz ile danışmanlığını yaptığı Yüksel Ergen’in Güzelyalı Beldesi’ndeki İris Oteli’nde kaldık. Çanakkale bölgesinin antik dönemden bugüne kadar ki tarihi ve özellikle 1800’lü yıllardan sonra yabancıların arkeolojik kazılar adı altında yaptıkları soygun ve yıkımları önlemek için büyük mücadele veren Yüksel Ergen, eşi Ruveyde Ergen çetin savaşların geçtiği Gelibolu yarımadasını gezdik. Havuzlar, Soğanlıdere, Şahindere, Sargıyeri, 57. Alay, Yahya Çavuş, Karayörük Deresi, Kesikdere Şehitliği, Mehmeetçiğe Saygı Anıtı ve Kırmızısırt tünelleri, Kanlısırt, Lone Pine, Lağım Tünel girişleri ve Kırmızısırt Siperleri, Bomba Sırtı ve Çanakkale Şehitler Abidemizi en küçük ayrıntısına kadar inceledim ve kahramanlarımızın ruhlarına dualar okudum. 59 bin 408 şehidimizin isminin yazılı olduğu camdan sembolik mezarlar, Savaş Rolyefi, Atatürk ve yaralı asker anıtının bulunduğu 41 metre uzunluğundaki Şehitler Abidemiz, Çanakkale Boğazı’ndan geçen tüm gemilere “Çanakkale Geçilmez” mantığını en iyi şekilde anlatıyor. Büyük önderin savaşı yönettiği ve göğsündeki saate misket kurşunun isabet ettiği Conkbayırı 261 rakımlı tepede bende fotoğraf çektirdim. Çanakkale Savaşları, Mustafa Kemal Atatürk gibi askeri bir dahiyi yarattı ve Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen sonra başlayacak olan Milli Mücadele’nin bu eşsiz liderini Türk ulusuna kazandırdı.

Bir Cevap Yazın