“Genç İşi Kooperatif” İşsizlerin Umudu Olacak

Hızla artan işsizliğe karşı yeni iş imkanları yaratmak amacıyla kurulan “Genç İşi Kooperatif” üniversite mezunu İzmirli gençlere umut olacak.
Elif Özgür, Genç İşi Kooperatif’in, kamu yönetiminden endüstriyel tasarıma, hukuktan gazeteciliğe, bilgisayar mühendisliğinden konservatuara kadar birçok farklı bölümden mezun 11 ortağının alanlarında edindikleri bilgi ve tecrübeyi kooperatifte hayata geçireceklerine dikkat çekti.

Özgür: “Her kooperatif gibi bulunduğu çevreye ve topluma fayda sağlamak amacıyla hizmet veren Genç İşi Kooperatif”in diğer kooperatiflerden farkı ise, ne apartman dikmek ne de yeni yılın mahsulünü artırmak. Kooperatif ortakları farklı alanlardaki eğitim ve mesleki deneyimlerini bir araya getirerek yeni istihdam alanları yaratacak” diye konuştu.

Eğitim, danışmanlık, proje hazırlama, teknoloji geliştirme, iş kurma ve koordinasyonun yanı sıra; istihdam gibi ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çalışmalar da yürüteceklerini belirten kooperatif kurucularından Mehmet Kuzu ise, “Hedeflerimiz arasında özel eğitim kurumu ile yurt ve kurs açmak da var. Bununla birlikte yurtiçi ve yurtdışında kurulacak bağlantılarla ortak girişimler gerçekleştirerek, bilim, kültür, sanat ve spor dallarında da yaz okulları açmayı hedefliyoruz” dedi.

Genç İşi “aydabir” Dergisi
Kooperatifin öncelikli girişimlerinden birinin de “aydabir” dergisi olduğunu açıklayan Genç İşi Kooperatif ortaklarından Berkin Şafak Şener, sanal dergiciliğin önde gelen örneklerinden olmaya aday derginin, kimlik – yaşam – mekan üçgeninde üniversite gençliğine ve genç profesyonellere kent, kimlik, tarih, güncel yaşam, edebiyat ve nice toplumsal olguya ışık tutmayı amaçladığını belirtti.

http://www.gencisi.org/

Bir Cevap Yazın