Karşıyaka’nın yeni kültür merkezi açılıyor

Karsiyaka_3996Karşıyaka’nın ‘kültür ve sanat kenti’ kimliğini güçlendirecek dev bir fiziki yatırıma imza atan Karşıyaka Belediyesi, Örnekköy’de inşa edilen modern kültür merkezini hizmete açıyor. 1 Temmuz’da, Sivas Katliamı ve Metin Altıok anma etkinliği ile açılacak olan Deniz Baykal Kültür Merkezi; etkinlikler, kurslar, konser ve tiyatro gösterileri için özel olarak tasarlanan modern salonlarıyla, hem Karşıyaka’nın hem de İzmir’in sayılı tesislerinden biri olacak.

6 MİLYONLUK YATIRIM
Karşıyaka’da kültür sanata hizmet veren tesislerin sayısını artırmak ve etkinliklerin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak için çalışan Karşıyaka Belediyesi, Deniz Baykal Kültür Merkezi’nin yapımını tamamladı. Örnekköy Mahallesi Başpehlivan Karaali Caddesi üzerinde bulunan ve yaklaşık 6 milyon liraya mal olan tesisin açılışı, 1 Temmuz Çarşamba günü saat 19.30’da, geniş katılımlı bir törenle yapılacak.

Karsiyaka_3962SİVAS İÇİN ANLAMLI ETKİNLİK
Merkez, açılışın hemen ardından, Sivas Katliamı anısına düzenlenen “Metin Altıok Şarkıları” etkinliğine de ev sahipliği yapacak. Etkinlikte; Mazlum Çimen, Ogün Sanlısoy, Grup Gündoğarken, Tuğrul Keskin, Enver Aysever, Eren Aysan, Murat Evgin, Çiğdem Erken, Güneş Duru, Senem Demircioğlu, İklim Tamkan, Güvenç Dağüstün, Onur Behramoğlu ve 3 Bas, Karşıyakalılar ile buluşacak. Sanatçılar, Sivas Katliamı’nda yitirdiğimiz aydınlardan, Şair Metin Altıok’un eserlerinden bestelenen şarkıları seslendirecek.

KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ KARŞIYAKA
Karşıyaka’yı kültür ve sanatın başkenti yapmak için çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Etkinliklerimizi artırmak ve çeşitlendirmek için bu tesis önemli bir işleve sahip olacak. Sivas Katliamı’nın yıl dönümünde, Metin Altıok şarkıları ile yapacağımız açılış da merkezimize anlam katacak” dedi.

TESİSTE NELER VAR?
Deniz Baykal Kültür Merkezi’nin birinci bölümünde; kültürel ve sanatsal faaliyetler ile çeşitli eğitim kurslarının düzenlenebileceği 11 ayrı salon oluşturuldu. İkinci bölümde ise 700 kişilik seyirci kapasitesiyle İzmir’in en büyük salonları arasında yer alacak, modern bir konser ve tiyatro salonu inşa edildi. Tesis, son teknolojiye sahip ışık ve akustik ses sistemleriyle de donatıldı. İzmir’in ve Karşıyaka’nın modern salon ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacak Deniz Baykal Kültür Merkezi, ev sahipliği yapacağı etkinliklerle sanatseverlerin gözdesi olacak. İsim verme töreni daha önceden yapılan tesis, Örnekköy Mahallesi’ne de büyük canlılık getirecek ve bölgenin gelişiminde önemli bir rol üstlenecek.

Bir Cevap Yazın