Salgado, Folkart Gallery’de

sebastiao-salgado1DÜNYANIN en ünlü fotoğrafçılarından Sebastio Salgado, “Workers (İşçiler)” adlı koleksiyonu ile yeni sezonda iki ay boyunca Folkart Gallery’de.

“Ben kimseden fotoğraflarımın ışığına ya da tonlarına hayran olmasını beklemiyorum. Ben sadece fotoğraflarımın insanları bilgilendirmesini, onları kışkırtmasını istiyorum.”
Ülkesi Brezilya’da “Yaşayan Efsane”, dünyada ise “En önemli belgesel nitelikli insan fotoğrafçısı” olarak bilinen, Fotoğraf Sanatçısı Sebastio Salgado, Türkiye’nin en büyük sanat galerisi Folkart Gallery’de, İzmirli sanatseverlerle buluşacak.
Sanatçının “Workers (İşçiler)” adlı koleksiyonunda bulunan 63 fotoğraf, 1 Ekim-30 Kasım 2015 tarihleri arasında Folkart Gallery’nin 2015-2016 sezonunun açılış sergisi olarak İzmir’e gelecek.

En başarılı işçi profili
Brezilya’nın maden, Güney Amerika’ nın şeker kamışı, Fransa’nın çelik, Bangladeş’ in gemi söküm ya da Hong Kong’un kafeslerde yaşamaya mahkum edilmiş Vietnamlı çocuk işçileri…
Sınıf profilini ortaya koyması bakımından dünyanın en başarılı çalışmalarından sayılan “Workers (İşçiler)” sanatçının 1986 ile 1992 yılları arasında aralarında üçüncü dünya ülkeleri, eski doğu bloku ülkeleri, sanayileşmiş ülkeler, eski teknolojilerin kullanıldığı ülkeler olmak üzere toplam 26 ülkede çektiği işçi fotoğraflarından oluşuyor.

91-7-119-2Hareketli geçecek
Folkart Gallery’nin, İzmirli sanatseverlere daha iyi hizmet verebilmek ve minik öğrencilerin sanatsal gelişimine katkı sağlamak amacıyla yaz aylarında kapalı olacağını dile getiren Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Galerimizin yeni sezonu çok hareketli geçecek. Ekim ayı ile birlikte yine tüm Türkiye’nin konuşacağı sergilere imza atacağız. İlk sergimiz dünyaca ünlü fotoğrafçı Sebastio Salgado’nun “Workers (İşçiler)” adlı koleksiyonu olacak. Ardından Hıfzı Topuz ve Capa’yı İzmirliler ile buluşturacağız” dedi. Sebastio Salgado’nun, çektiği insan fotoğraflarından çok etkilendiğini sözlerine ekleyen Sancak, “Salgado çağımızın en önemli fotoğrafçılarından biri. Ömrünü tüm dünyayı gezerek insan fotoğrafları çekerek geçirmiş. Workers (İşçiler) aldı koleksiyonu da işçilerin çalışma şartlarını ortaya koyan son derece etkileyici bir çalışma. Serginin Folkart Gallery aracılığı ile ilk defa İzmir’e getirilecek olması da bizim için ayrıca bir gurur kaynağı” diye konuştu.

Salgado kimdir?
Çektiği belgesel nitelikli insan fotoğrafları ile çığır açan Sebastio Salgado, 1944 yılında 8 çocuklu Brezilyalı bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyaya geldi. Asıl mesleği ekonomistlik olan Salgado fotoğraf ile eşinin hediye ettiği fotoğraf makinesi sayesinde tanıştı. Çeşitli fotoğraf ajanslarında çalışan Salgado, ABD Başkanı Reagan’a düzenlenen suikastte çektiği fotoğraflar sayesinde ekonomik krizde olan Magnum Fotoğraf Ajansı’nı kurtardı. Çekim teknikleri olağanüstü güzel olan Salgado fotoğraflarında acı, yoksulluk, yorgunluktan çatılmış kaşları ile ekmeği peşinde koşan, ağır yük altında ezilmiş insanların hikayelerini anlattı. Fotoğraflardan elde ettiği geliri yoksul insanlar için harcamaktan çekinmeyen Salgado, İşçiler (Workers) adlı çalışmasının yanı sıra Brezilya’nın uzak dağ köylerinde yaşayanları anlattığı “Öteki Amerikalılar (Other Americans)”, Fransız Sınır Tanımayan Doktorlar Topluluğu ile Sahra Bölgesi’ndeki insanların yaşamına yönelik “Sahra: Izdırap İçindeki İnsan (Sahel: ‘Homme en Detress)”, Brezilya’da topraklarının geri verilmesi için mücadele eden köylüleri anlatan “Yurtsuzların Mücadelesi (After Terra: Struggle of The Landless)” ve 41 ülkede vatansız insanların ve mülteciler ile çocuklarının portrelerinden oluşan “Göçmenler ve Çocuklar (Migrations and The Children)” adlı koleksiyonlarını albüm haline getirdi.

Bir Cevap Yazın