Karşıyaka Lisesi..

karsiyaka lisesi tarihi (5)
1962-63 ders yılında bizim 6 Fen-A sınıfını toplu olarak, okulumuzun giriş merdivenlerinde Muavin Vakkas Vergin ve İngilizce hocamız Türkan Çelikhisar ile birlikteyiz. Ben en arkada sağdan ikinci koyu gözlüklü öğrenciyim.

Yaşar Aksoy

Ben öğretmen çocuğuyum.. Hem de Karşıyaka Lisesi’nde görev yapan bir öğretmenin tek çocuğuyum.. Üstelik çocukluğum bu okulun duvarıları  ve ağaçları arasında geçti, sonra ben de bu okuldan mezun oldum.. Bunun için lisem benim için çok değerlidir..

Karşıyaka Lisesi’nin kökü, Osmanlı döneminde kurulan Karşıyaka Kız Muallim Mektebi’dir. Süper öğretmenler yetiştirmekle ün kazanan Karşıyaka Kız Muallim Mektebi, Küçük Yamanlar dağının eteklerine yakın bir bostan tarlası içinde 1915 yılında açıldı, Yunan işgalinde öğrenime ara verildi ve 1922-23 ders yılında 7 Ekim’de yeniden açıldı. Soğukkuyu Tramvay caddesine bir sokak­la bağlantısı olan okulun çevresinde tek tük evler vardı ve bu evlerde fakir Türkler otururdu. İki katlı ve geniş bir plan üzeri­ne inşa edilen okulun ön cephesinde sütunlu bir mermer mer­diven ve bahçesinde geniş bir havuz vardı. Tüm eski Karşıyakalıların bildiği gibi, bu bina daha sonra Karşıyaka Lisesi‘ne dönüşecek ve tüm Karşıyaka nesillerini yetiştiren bir yüce okul olacaktır.

Atatürk, İzmir’e her gelişinde büyük bir gururla Karşıyaka Kız Öğretmen Okulu’nu ziyaret etti. 14 Ekim 1925 ve 1 Ocak 1931 ‘deki gelişlerinde Atatürk, geceyi de bu okulda geçir­miştir. Yine 22 Haziran 1934 günü beraberinde Iran Şahı Rıza Pehlevi olduğu halde okula gelmiş ve misafirine bu eğitim yuvasını büyük bir gururla gezdirmişti.

karsiyaka lisesi tarihi (4)
Annem Tarihçi Zehra Aksoy, 1962-63 ders yılında 6 Fen-B sınıfında Fransız İhtilali’ni anlatıyor.

Şanlı Hocalarımız

Tarihi kapısı halen metruk biçimde duran Karşıyaka Lisesi, 1945 yılında kurucu müdür Hilmi Ziya Apak’ın büyük gayretleriyle açıldı, annem tarih öğretmeni Zehra Aksoy, Kız Muallim Mektebi Tarih öğretmeni olduğu için Karşıyaka Lisesi’nde de aynı görevi yapmaya başladı, ben çocukluğumda bu okulun çatısı altında, bahçesinde, uzun koridorlarında, öğretmen odalarında, kütüphanesinde büyüdüm, çünkü annemin beni evde bırakacak kimsesi yoktu, beni okulunda büyüttü, sonra ben de bu okuldan mezun oldum. Küçücük çocuk iken annemin sahneye koyduğu Kuvayı Milliye piyeslerini izlerken ve okulun bayrak törenlerine en arkadan katılırken ilk kez milli duygularım oluştu. Toplu fotoğraflarını yayınladığım unutamadığım (1950-75 arası) hocalarım şunlardır:

Fotoğrafta oturanlar (Soldan sağa): Rıza Özden (Fransızca), Cevat Korkut (Coğrafya), Halil Ertürk (Edebiyat), Saime Gürtan (İngilizce), Zişan Hanım (Matematik), Reşat Postacıoğlu (Müdür), Abdülhakim Arval (İngilizce), Abdurrahman Cankut (Beden Eğitimi), Dündar Alpman (Müzik), Niyazi Yapan (Fizik), Tacettin Topaç (Tarih), Refık Korkan (Beden Eğitimi).

İkinci Sıra: Cemil Bayar (Fizik), Nadide Edgü (Coğrafya), Şükran Gözen (Matematik). Turan Çakın (Beden Eğitimi), Arif Tuğal (Resim), Fikret Sezer (Tarih), Suat Özden (Tarih). Seher Sönmez (Tarih), Kerime Aydaç (Felsefe), Suat Öz (Müzik), Ahmet Hatipoğlu (Matematik), Halim Erker (Matematik), Şerif Egeli (Matematik).

karsiyaka lisesi tarihi (3)
Yıl 1953.. Altı yaşındayım. Annem tarihçi Zehra Aksoy’un sahneye koyduğu bir Kuvayı Milliye piyesinin provaları esnasında annem ve öğrenci ağabeylerim ile birlikteyim. Tüfeğin süngüsünün uzandığı öğrenci Erdem Yeşil, daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yüksek Mimar olarak mezun oldu.

Üçüncü Sıra: Kazım Alkan (Jeoloji), Nerime Doğrul (Türkçe), Aliye Yapan (Fen Bilgisi), Belkıs  Zincîrkıran (Edebiyat), Nermin Tükel (İngilizce), Muazzez Hanım (Almanca), Behîre Akdoğan (Kimya), Nevin Obçin (Coğrafya), Türkan Obüt (Coğrafya), Hilmi Bey (Fizik), Orhan Edgüer (Tarih).

Arka Sıra: Melahat Koloğlu (Coğrafya). Mürşide Plevneli (Fizik), Hasan Tahsin Abakan (Matematik), Mevhibe Tanaç (Biyoloji), Şefik Baran (Matematik), Süleyman Arıkan (Tabiat), Tahsin Yaşamak (Edebiyat), Şeref Bigalı (Resim).

Ben bu öğretmenler içinde bulunan, Cevat Korkut, Saime Gürtan, Zişan Hanım, hayran olduğum müdürümüz ve İngilizce hocam Reşat Postacıoğlu, Abdülhakim Arval, Abdurrahman Cankut, Tacettin Topaç, Dündar Alpman, Cemil Bayar, Nadide Edgü, Fikret Sezer, Suat Özden, Suat Öz, Ahmet Hatipoğlu, Şerif Egeli, Kazım Alkan, Nerime Doğrul, hayran olduğum edebiyatçı Belkıs Zincirkıran, Behire Akdoğan, Türkan Obüt, Melahat Koloğlu, Mürşide Plevneli, hayran olduğum Matematikçi Hasan Tahsin Abakan, hayran olduğum ressam Şeref Bigalı, Tahsin Yaşamak, Azize Karluk ve Rahmi Karluk gibi çok değerli insanlardan üstün eğitim alma şansına sahip oldum. Çoğu vefat etti, rahmetler diliyorum. Efsanevi hocamız Hasan Tahsin Abakan, Halim Erker, Nadide Edgü ve İngilizce hocam Türkan Çelikhisar, şu satırların yazıldığı günlerde sağdırlar, uzun ömürler diliyorum.

Karşıyaka Lisemi Asla Unutamam

Karşıyaka Lisesi deyince insanın aklına nice tablolar geliyor. Tantan yokuşu ile başlayıp, okulun Ayyıldızlı demir kapısı önünde biten, dut ağaçları ile süslü şimdi ismimi taşıyan Lise yolu.. Sonra ön bahçedeki havuz.. Kırmızı balıkların prensesler gibi dolandığı havuzun çevresindeki manolya ağaçları.. Müdür koridoruna çıkan mermer merdivenler.. İnsanın burun kemiğini kırarcasına mazotla pas­paslanmış ve gıcır gıcır muşamba kaplı ince uzun koridorlar. Öğretmenler odası, muavin odaları.. Alt kattaki pinpon salonu, kütüphane, kantin ve üstü nar taneli aşureler, jimnastik salonu ve tiyatro sahnesi.. Kimya laboratuvarı ve nihayet dillere destan futbol maçlarını izlediğimiz arka bahçemiz.. Lise 2’de iken kız öğrenciler, bizden ayrılarak yeni kurulan Karşıyaka Kız Lisesi’ne geçmişlerdi, onlar da, bizler de ağlamış mıydık?..

Okul şampiyonası ve çam ağaçlarının altındaki banklarda her şeye karşın ders çalışmaya çabalayan kuş öğrenciler. Tebeşir tozları, jimnastik dersleri, sonra yine maçlar.. Müzikçi hocamızın “Başla” komutuyla söylenen “Korkma Sönmez” marşları.. Her liselinin buna benzer nice anıları vardır.

karsiyaka lisesi tarihi (1)
Okulumuz bahçesinde çekilmiş bir fotoğraf.. 1985 yılında bir Lokma Günü hatırası. Efsanevi Matematik hocamız Hasan Tahsin Abakan, bizim zamanın müdürü rahmetli Halit Edgüer ve lisemizin kurucusu rahmetli Hilmi Ziya Apak ve bendeniz.

Karşıyaka Lisesi Marşı

Çok uzun yıllar geçse de anıları ve lise marşını unutmak mümkün değildir:

“İzmir’in incisi Karşıyaka Lisesi.. Yurda gençler saçar.. Karşıyaka Lisesi.. Hayat, neşe hepsi bizim.. İman dolu kalplerimiz.. Yamanlar’ın tek incisi.. Karşıyaka Lisesi..” (Güfte Beste: Müzik Öğretmeni: Dündar Alpman)..

Karşıyaka Ortaokulu ise, 1950’li yıllarda Donanmacı Mahallesinde nefis bir Levanten Köşkü’nde idi. Ünlü müdürü Sacit Öncel, daha sonra Selaniklilerin kurduğu İstanbul Işık Lisesi’nin başına geçti. Karşıyaka Ortaokulundan kovulan Attila İlhan’ı koruyup, kardeşi Cengiz İlhan ile birlikte Işık Lisesi’ne alan değerli bir eğitimciydi.

Karşıyaka’mızda günümüzde Gazi Lisesi başta olmak üzere bir çok devlet lisesi vardır. Geçmişte kalan Yamanlar Koleji, Numune Kız Koleji, Karşıyaka Koleji, Erdem Koleji gibi özel okullar da bir çok nitelikli öğrenci yetiştirdiler ancak sonra kapandılar.

Karşıyaka Lisesi..” için bir yorum

  1. Bende diğer hocalarimizi ekleyeyim Ali ikiz fizik.şule hanim kimya.sadık hoca beden.Kadriye hanim edebiyat.1968.6fenA

Bir Cevap Yazın