Doktor robotlar geliyor

GEDIZNANO2Ünlü bilim adamı Prof. Dr. Joseph Wang, Gediz Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Biyosensör Kongresi’nde umut saçtı: Normal robot işlevinde nano robotlar ve mikro kurşunlar yaptık. Vücudumuzdaki virüsleri bulup yok ediyor, tıkalı damarları açıyor. Böylece kuş gribi gibi virüs kaynaklı hastalıklar kabus olmaktan çıkacak, açık kalp ameliyatları tarihe karışacak. Bu robotlar kanseri de yenecek, ancak bunun için zaman gerekiyor

Gediz Üniversitesi, Ege Üniversitesi işbirliğiyle 2’nci Uluslararası Biyosensör Kongresi düzenledi. Sağlık üzerine yaptıkları çalışmalarla insanlığın umut bağladığı 6 ülkeden (ABD, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fas, İsveç ve Türkiye) 28 bilim insanı İzmir’de bir araya getirildi. Yurtiçinden ve yurtdışından 200’e yakın kişi de dinleyici olarak katıldı. Hastanelerdeki laboratuvarları küçük çiplere sığdıran ‘minyatür laboratuvarlar’ başta olmak üzere hastalıkların teşhis ve tedavisinde yeni yöntemler geliştiren Prof. Dr. Emil Palacek, Prof. Dr. Joseph Wang ve Prof. Dr. Mehmet Dökmeci’nin aralarında yer aldığı konuşmacılar 3 gün boyunca birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı.
ABD’nin Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Joseph Wang, nano robot mucizesini paylaştı, büyük yankı uyandırdı. Analitik kimya alanındaki araştırmalarıyla tıp ve mühendisliğe yön veren isim olarak bilinen dünyaca ünlü bilim adamı, normal robotların işlevini gören nano robotlar hazırladıklarını söyledi. Prof. Dr. Joseph Wang, bu robotların damarlarımızda gezip hastalıkları yerinde iyileştireceğini dile getirdi, umut saçtı:

Hedefi bulup yok ediyor
“Yakın gelecekte birçok hastalıkta kullanılabilecek, neye programlarsanız onu yerine getiriyor, hedefe ulaşıp yerinde teşhis ve tedavi sağlıyor. Yaptığımız çalışmalarda virüsleri bulup yok ettiğini de belirledik. Bu çok önemli bir gelişme, çünkü insanoğlu bakterilere karşı elde ettiği başarıyı virüslere karşı henüz sergileyebilmiş değil. Bu nano robotlarla virüsleri yenebileceğiz, kuş gribi gibi virüs kaynaklı hastalıklar kabus olmaktan çıkacak. Kanserin tanı ve tedavisinde de kullanılacaklar, bu yönde araştırmalarımız devam ediyor. Kanserli hücreyi bulup çevresini sararak büyümesini ve yayılmasını önleyebiliyor. Ancak bu hücreleri tamamen yok ederek kanseri yenebilmemiz için daha çok zamana, daha çok araştırmaya ihtiyacımız var. Ben ümitliyim, nano boyutundaki bu robotlarla kanseri de bir gün mutlaka yeneceğiz…”
Prof. Dr. Wang, nano robotlarla benzer özellikte mikro kurşunlar hazırladıklarını da kaydetti, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu mikro kurşunlar çok güçlü, bir o kadar da hızlı. Tıkalı damarları açarak kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde kesin sonuçlar verecek. Bir süre sonra bu mikro kurşunlar sayesinde bypass gibi açık kalp ameliyatlarına gerek kalmadan tıkalı damarları açıp hastaları iyileştirebileceğiz. Böylece bu zorlu operasyonlar tarihe karışacak, ağır kalp hastalıkları bile kolayca tedavi edilebilecek.”

Bir Cevap Yazın