ERASMUS+ YOLCULUĞU BAŞLIYOR

Şifa Üniversitesi’nde Erasmus+ öğrenci değişim hareketliliği başladı. Erasmus+ 2014-2015 değişim programı kapsamında bu yıl yurt dışına gidecek 18 Şifa Üniversitesi öğrencisi, düzenlenen seminerde 2 aylık yurt dışı programı hakkında bilgilendirildi.

Şifa Üniversitesi’nde Erasmus+ 2014-2015 döneminde Avrupa Birliği ülkelerine gidecek öğrenciler için son hazırlıklar yapıldı. Bu yıl Şifa Üniversitesi’nden toplam 18 öğrenci ERASMUS kapsamında yurt dışındaki farklı üniversitelerde yaz eğitimlerini tamamlayacak.
Önümüzdeki günlerde kabul aldıkları üniversite ve ülkelere doğru yola çıkacak olan öğrenciler Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından düzenlenen “SIFA Study Abroad 101” eğitim seminerinde bir araya geldi. Uluslararası İlişkiler Genel Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Atabay, Prof. Dr. Erika Sivarajan Froelicher ve Uluslararası Programlar Ofis Sorumlusu Ahmet Sezer, bir bölümü ilk kez yurt dışında bir eğitim programına katılacak olan öğrencilere yurt dışı eğitim deneyimlerini aktardılar. Avrupa’da başta İngiltere, Hollanda, Belçika, İsveç olmak üzere bir çok ülkeye dağılacak olan Şifa Üniversitesi öğrencileri de kafalarındaki soruları sorma imkanı buldu.

HAZIRLIKLAR TAMAM YOLCULUK BAŞLIYOR
Prof. Dr. Atabay; Şifa Üniversitesi’nin Türkiye’de oransal olarak yurt dışına en çok öğrenci gönderen üniversitelerin başında geldiğini belirterek, “Sadece ERASMUS öğrenci değişim programıyla yurt dışına öğrenci göndermiyoruz. Dünyanın farklı ülkelerindeki birçok üniversite ile ikili anlaşmalarımız var. Başta ABD olmak üzere her yıl dünyanın birçok ülkesine öğrenci gönderiyoruz. Öğrencilerimiz gittikleri ülkelerde ve üniversitelerde birçok yeni bilgi ve deneyim elde ediyor, farklı bir vizyonla geri dönüyorlar” dedi. Prof. Dr. Atabay, daha sonra farklı ülkelerden örnekler vererek; eğitim, ulaşım, beslenme, üniversitelerdeki akademik ilişkiler, güvenlik ve günlük yaşam alışkanlıklarıyla ilgili öğrencileri bilgilendirdi ve deneyimlerini aktardı.
Prof. Dr. Erika Sivarajan Froelicher ise farklı ülkelerde kullanılan dil ve aksanlar ile öğrencilerin eğitim alacakları üniversitelerdeki uygulamalar hakkında birikimlerini paylaştı. Froelicher, “Gittiğiniz ülkelerde iyi İngilizce biliyor olsanız dahi farklı aksanlarla konuşan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda çekinmeyin, iletişimden kaçmayın. Karşınızdaki kişiyi anlamadığınızda mutlaka sözlerini tekrar etmesini isteyin” dedi.
Seminerde ayrıca seyahat öncesi yapılması gereken son hazırlıklar ve kontrol listeleri hakkında da öğrenciler bilgilendirildi.

Bir Cevap Yazın