“Nazım’ın eşyalarını Karşıyaka’ya getirelim”

Taksim’de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın olduğu 116 yıllık binanın boşaltılması için alınan karar sanat camiasından tepki çekerken, Nazım’ın şahsi eşyalarının sergilendiği Anı Salonu’na Karşıyaka Belediyesi sahip çıktı. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, usta şairin, vakıf yönetimi tarafından koruma altına alınan eşyalarını Karşıyaka’ya getirmek ve dev bir Nazım Hikmet Müzesi oluşturmak istediklerini söyledi.

ÖZEL EŞYALAR DEPODA
Yaklaşık 20 yıldır Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı olarak kullanılan Taksim’deki 116 yıllık tarihi binanın tadilat gerekçesiyle boşaltılmak istenmesi kültür ve sanat camiasında hem üzüntü hem de tepkiyle karşılandı. Vakıf yönetimi, kira sözleşmeleri devam etmesine rağmen binadan çıkartılmalarının hem haksız hem de hukuksuz bir yaklaşım olduğunu savunurken, Anı Salonu’nda sergilenen Nazım Hikmet’e ait terlik, şapka, kol saati, kaşık, pelerin gibi onlarca şahsi eşya da koruma altına alındı.

KARŞIYAKA SAHİP ÇIKTI
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, yeni bir yer bulunana kadar depolarda saklanacak olan eşyalara sahip çıktı. Karşıyaka’da dev bir Nazım Hikmet Müzesi oluşturmak istediklerini dile getiren Başkan Akpınar, Usta Şairin tüm eşyalarını ve eserlerini Karşıyaka’ya getirmeye, sahip çıkmaya ve korumaya hazır olduklarını söyledi.

“MÜZE YAPALIM”
Başkan Akpınar “Hayatı zorluklarla ve engellemelerle geçen dünya şairimiz Nazım Hikmet ve hatıraları, yine ve yeni bir sınavdan daha geçiriliyor. O’nu ve dünya görüşlerini unutturabileceklerini sananlar şunu bilsin ki Nazım Hikmet ölümsüzdür ve her kalbe, her beyne işlemiş bir isimdir. Nazım’ın Vakıf binasında sergilenen şahsi eşyalarını Karşıyakamıza getirme ve dev bir müze oluşturma talebimizi vakıf yönetimine ilettik. Nazım Hikmet’e ve eserlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın