iZMİR SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIKTA ŞİDDETİ, ŞİDDETLE KINADI

FLZ_7243İzmir İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları, Op. Dr. Kamil Furtun’a yapılan saldırıyı kınamak için müdürlük bahçesinde toplandı. Op. Dr. Kamil Furtun için 1 dakikalık Saygı Duruşu’nun ardından, İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İzzettinoğlu bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu belirten İzzetinoğlu “Bugün burada şehidimiz Op. Dr. Kamil Furtun’u anmak için toplandık. Kendisine Allah’tan rahmet ve ailesine başsağlığı diliyoruz. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü olarak, hekimimize yapılan şiddeti şiddetle kınıyoruz.” Dedi.

Biliyoruz ki, öylesine saygın öylesine etik, öylesine kutsal meslek mensupları olan sağlık çalışanları bugün onlara ihtiyaç duyulan her yerdeler. Irk, din, dil gözetmeksizin, hatta mesai kavramı gözetmeksizin sağlık hizmetini vermektedirler. Yerine göre kendi ihtiyacını, ailesinin ihtiyacını göz ardı ederek, önceliği şifa vermek, önceliği sağlık vermek, önceliği bir hayat kurtarmak olan bu etik meslek grubuna mensup olan sağlık çalışanlarına karşı işlenen bu olayı şiddetle kınıyoruz. Biliyoruz ki dünyada en kutsal bağ hasta-hekim bağıdır. Çünkü hasta-hekim bağında hiçbir hısımlık, hiçbir akraba ilişkisi bulunmazken, hasta, yerine göre babasına, yerine göre ailesine, yerine göre evladına bile anlatamadığı konuları bizim sağlık çalışanlarımıza anlatabiliyor. Demek ki, hiçbir bağ bu kadar kutsal değil. O zaman, bu bağı güçlendiren nedir? Bu bağı güçlendiren sevgidir. Bu bağı güçlendiren saygıdır.

“Hasta-Hekim ilişkisinde aslında hiçbir çıkarı olmayan sağlık çalışanının tek amacı, hastasını sağlığına ve şifasına kavuşturmaktır.” Diyen İzzettinoğlu sözlerine şöyle devam etti “İşte bugün bu etik gruba mensup sağlık çalışanına işlenen bu suçu ŞİDDETLE KINIYORUZ. Bizler çalışanlar olarak, toplumumuzun bilincini arttırmak, sağlık çalışanlarımızın ve hekimlerimizin hak ettiği saygınlığı vermek üzere, her fırsatta bu konuyu işliyoruz.

Sağlık Bakanlığımız bu olaya toplumun dikkatini çekmek için 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında “Şifa veren Ele Vefa” kampanyası başlattı. Biz her zaman gidip, hastalarımızı ziyaret ediyorduk, Bakanlığımız bu sefer hastaların hekimleri ziyaret etmesini istedi. Hekimlerini ziyaret etmesinin nedeni de, özveri ile çalışan hekimlerimize bir nebze de olsa, saygılarını şükranlarını iletmekti. Ayrıca bakanlığımız bu anlamda hekimlerimizi koruma adına gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması için, bir mevzuat yayınlayarak, tüm sağlık kuruluşlarına göndermiştir. Bugün yapılan şiddet hiçbir zaman cezasız kalmayacak.”

Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına sıfır tolerans tanıdıklarını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Ayhan İzzettinoğlu sözlerine şöyle devam etti “Bakanlığımızca sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının takibi açısından 2012 yılında beyazkod uygulaması başlatılmış ve bu uygulama kapsamında “Alo 113” birimi ve www.beyazkod.saglik.gov.tr internet adresi oluşturulmuştur. Ayrıca şiddete uğrayan sağlık çalışanlarına ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ve belirlenen koşulların sağlanması halinde Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarda görev yapan avukatlarca hukuki yardım sağlanmaktadır.

Beyaz kod uygulamasından bugüne sağlıkta yaşanan şiddet olaylarından 350 olaya ilişkin dava açılmış olup, bu davalardan 175 tanesi sonuçlanmış, 133 tanesi ile ilgili olarak çeşitli mahkûmiyet kararları verilmiş, 42 dosya için de beraat kararı verilmiştir. Devam eden diğer başvurular savcılık aşamasında olup, Müdürlüğümüze bildirilen dosyalar Müdürlüğümüz Hukuk İşleri Bürosunda görevli Avukatlarca takip edilmektedir.” Dedi.

Bir Cevap Yazın