İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı sanat takvimi açıklandı

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, önemli kültür-sanat etkinlikleriyle yaza yine renkli bir giriş yapacak. 3 Haziran’da vatan şairi Nazım Hikmet,  ölüm yıldönümünde özel bir programla anılacak. Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel ‘Çim Konserleri’ 11 Haziran’da başlayacak. Ünlü müzikal “Lüküs Hayat” Bornovalılar için “perde” diyecek.

Haziran ayı İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği kültür-sanat etkinlikleriyle yine dopdolu geçecek.  Vatan şairi Nazım Hikmet iki farklı programla anılacak, geleneksel hale gelen çim konserleri ise Havagazı Fabrikası’nda yeniden başlayacak.

Nazım Hikmet anısına

3 Haziran Çarşamba günü İzmir Büyükşehir Belediyesi ünlü şair ve yazar Nazım Hikmet’i ölümünün 52. yılında İzmir Sanat ve Fuar Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlediği etkinlikle anacak. Saat 18.00’da İzmir Sanat’ın bahçesinde Nazım Hikmet’in heykeline karanfil bırakılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, 68’liler Platformu Sözcüsü Okan Yüksel ve CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in konuşmacı olarak katılacağı anma programında, Kıvılcım Erdem Karadayı Nazım Hikmet’in şiirlerini okuyacak. Program İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Pop Orkestrası konseriyle devam edecek. Saat 21.00’da ise Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda “Pir Sultan’dan Nazım’a” başlığı ile Hasan Yükselir ve Anatolian Senfoni Orkestrası konser verecek.  Konserin şefliğini Fırat Yükselir yapacak. Programda besteci ve yorumcu Hasan Yükselir bestesi kendine ait Nazım Hikmet şiirlerini yorumlayacak.

“Lüküs Hayat” Bornova’da

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Devlet Opera ve Balesi işbirliği ile Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda 5 Haziran Cuma günü saat 21.00’da ünlü “Lüküs Hayat” oyunu  izleyici ile buluşacak. İlk kez 1933 yılında sahnelenen ve Türk tiyatrosunun klasik eserleri arasında yer alan Lüküs Hayat müzikalinin sahne yönetmenliğini ise Haldun Dormen yapıyor.

Çim konserleri yine çok renkli

Yaz aylarında perşembe akşamlarının “klasiği” haline gelen çim konserlerinin ilki, 11 Haziran 2015 Perşembe akşamı saat 21.00’de Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşecek. 2009 yılından bu yana geleneksel hale gelen konser dizisinin açılışında ‘Bajar’ sahne alacak. Folk/Rock grubu olan Bajar’ın solistliğini Vedat Yıldırım ve Burak Korucu yapıyor. Davulda Erdem Göymen, bas gitarda Ari Hergel, elektrikli gitarda Cansun Küçüktürk, kemanda Metehan Dada yer alıyor.

Her yıl İzmirliler’den büyük ilgi gören konser dizisi, yaz boyunca yine birbirinden ünlü sanatçı ve grupları Tarihi Havagazı Fabrikası’nın mistik atmosferinde ağırlayacak. Halk müziği sanatçıları Resul Dindar 18 Haziran’da, Özlem Taner ise 25 Haziran’da İzmirliler ile buluşacak. Büyükşehir, Çim Konserleri dizisiyle Fuat Saka, Boğaziçi Caz Korosu, Rocka, Pentegram, Gece Yolcuları, Redd, Yasmin Levy, Göksel, Fettah Can, Zakkum ve Mehmet Erdem’i ağırlayacak.

Festival

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Merkezi, İzmir Kültür ve Sanat Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından bu yıl 29.’su düzenlenen “Uluslararası İzmir Festivali” konserlerine ev sahipliği yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile gerçekleşen festivalde 18 Haziran Perşembe günü saat 21.30’da Orgun Çılgın,  22 Haziran Pazartesi günü saat 21.30’da  da Ensemble Sagittarıus (Çağdaş Seslenişler) konseri olacak.

Tiyatro

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çocukları “Ezi’nin Pasta Savaşı” isimli tiyatro oyunuyla buluşturacak. Ağaçları kesildiği için evinden olan “Ezi” nin haylazlıkları ve pastacı Alas Usta arasındaki ilişkisini aktaran oyunda çocuklara ağaçları korumanın önemi anlatılıyor. Oyun 2 Haziran Salı ve 18 Haziran Perşembe günü saat 11.00, 13.00 ve  15.00 İzmir Sanat’ta minik izleyiciler ile buluşacak. İzmir Sanat’ta 17 Haziran Çarşamba günü ise saat 18.00 ve 21.00 seanslarında ünlü Fransız yazar Bernard Marie Koltes’in “Roberto Zucco” isimli oyunu sahnelenecek. Her iki oyunun biletleri 1 TL. ücret karşılığındawww.izmir.bel.tr/Kultursanat adreslerinden ya da AASSM, İzmir Sanat ve İsmet İnönü Sanat Merkezleri’nden temin edilebilecek. Çocuklar için ayrıca Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’nda ES-TO Çocuk Tiyatrosu tarafından “Size Bir Masalımız Var” isimli oyun sahnelenecek. Oyun 4, 11 ve 18 Haziran Perşembegünleri saat 11.00 ile 14.00 seanslarında ücretsiz olarak izlenebilecek.

20 Haziran Cumartesi günü saat 20.00’da İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde Tiyatro Oyun Kutusu’nun sahneleyeceği That Face / O Yüz isimli oyun ücretsiz olarak tiyatro severlerle buluşacak. Bol ödüllü genç İngiliz yazar Polly Stenham’ın tüm dünyada oynanan bu oyunu, inandırıcı olmayan seviyede hastalıklı bir aileyi nedenlerini ortaya koymadan anlatıyor.

Sergi

İzmir Sanat, Turgut Pura Vakfı tarafından düzenlenen “Resim Heykel Sergisi”ne ev sahipliği yapıyor.  12 Haziran tarihine kadar açık kalacak sergide ünlü sanatçı Turgut Pura’nın birbirinden güzel eserlerini görmek mümkün.

 

Bir Cevap Yazın