İZSU’dan “yağmur suyu hamlesi”

yagmur suyu izmir (2)İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Bayraklı, Bornova, Konak, Karabağlar ve Menemen’in mahalle ve sokaklarında 30 kilometre uzunluğunda yeni yağmur suyu hattı döşüyor. Böylelikle yağmur suyu ile kanal sularının ayrı ayrı toplanması sağlanarak yağışlarda sıkıntı yaşanmasının önüne geçilecek. Sırada 112.5 kilometrelik atık su iletim hattı ile 30 kilometrelik yağmur suyu hattı çalışmaları var.

İzmir’in önemli akslarında ve caddelerinde yağmursuyu problemini ortadan kaldıran İZSU Genel Müdürlüğü, mahalleler ve sokaklarda döşediği yağmur suyu kanalları ile vatandaşların sıkıntılarına son veriyor. Yağışlarda su birikintilerinin önüne geçmek için kentin pek çok noktasında 2004 – 2014 yılları arasında 220 kilometre uzunluğunda yağmur suyu kanalı döşeyen İZSU, çalışmalarına Bayraklı, Konak, Karabağlar, Bornova ve Menemen ilçelerinde devam ediyor. Konak’ta Güzelyalı, Göztepe, Mihtahpaşa ve Saygı, Bayraklı’da Osmangazi, Adalet ve Manavkuyu, Karabağlar’da Günaltay, Bozyaka, Cennetoğlu ve Osman Aksüer, Bornova Çamdibi Kazım Dirik Caddesi ve Karacaoğlan Mahallesi ile Menemen Ulukent mahallelerinde yağmur suyu kanalı inşaatı yapılıyor.

Konak ilçesinde hangi bölgeler var?

Konak Mithatpaşa Mahallesi Şehit Nihat Bey Caddesi ile 186 ve189 sokaklarda toplam 432 metre yağmur suyu kanalı yapılacak. İhale kapsamında Saygı Mahallesi Barış Caddesi’nde de 114 metre borulu sistem ve ızgaralı kanal yağmur suyu imalatı tamamlandı.

Güzelyalı ve Göztepe mahallelerinde 3.5 kilometre uzunluğunda yağmur suyu kanalı ve 1.3 kilometre uzunluğunda atık su kanalı imalatı yapılacak. Yağmur sularını Poligon Deresi’ne aktarmak için de bir adet terfi merkezi yapılacak. Çalışmalar kapsamında pompa istasyonunun yapımı bitti, yağmur suyu hattı imalatlarına başlanacak.

Bir Cevap Yazın