Artim Grup Yapı Şirket Müdürü, Uğur Bostancıoğlu

Uğur Bostancıoğlu (1)“İnsan mutluluğu bizim için her şeydir”

Artim Grup Yapı’ya ait Seyrek’te yapılan ‘Kampüslife’ projesinin İzmir’e kazandıracaklarını öğrenmek amacı ile şirket müdürü Uğur Bostancıoğlu ile sıcak bir sohbet gerçekleştirdik. Çevreye, kente ve hayata dokunduk…

Kendinizi ve Artim Grup Yapı’yı bize biraz anlatabilir misiniz?

Ben Aydın, Nazilli doğumluyum. İzmir Namık Kemal lisesi sonrası İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Harita ve Kadastro bölümünü bitirdim. 30 yıldır inşaat sektörü içerisinde olan ve mühendislikten gelen biriyim. 1988 yıllarında Mustafa Yiğit isimli İnşaat Mühendisi kardeşimle beraber YİTA İnşaat adı altında projeler üretmeye başladık. Daha sonra değişen ekonomik şartlar nedeniyle farklı projeler üretilmesi nedeniyle yollarımızı ayırdık. Ve Artim Grup Yapı ortaya çıktı, bu şirket 2 ortaklı bir yapıdır. Bu arada yollarımızı ayırmamıza rağmen hala işbirliğimiz devam etmektedir. Tema konulu projeler geliştirmeye karar verdik. Bununla birlikte Seyrek’teki Gediz Üniversitesini merkez nokta alarak 155 adet daireden oluşan yüzde 80’ni 2+1, yüzde 20’si 1+1 olan “Kampüslife” projesini ortaya çıkardık. Bunun devamında Manisa yolu çıkışında bir villa projemiz var. Yine Örnekköy’de yaklaşık 800 dairelik kentsel dönüşüm projelerinin çalışması içerisindeyiz.

İzmir’de inşaat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İzmir sektörel bazda inişleri ve çıkışları olan şehir olmakla beraber biz İzmir’in geleceğine güveniyoruz. Gelecek süreç ile birlikte özellikle Çanakkale ve İstanbul otoban yolunun bitmesiyle birlikte büyük bir sıçrama yapacağını düşünüyoruz. Ayrıca Avrupa’da yaşayan Türklerin önümüzdeki zamanlarda tekrar İzmir’e döneceğine dair haberler alıyoruz. Bu beklentiler nedeniyle sektörün ivmesini kaybetmeden devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca gecekondu şehri olan İzmir’in kentsel dönüşüm ile dokusunun yenileceğini öngörüyoruz. Yerel yönetimlerin yasayı çıkaran merkezi yönetim ile yakın ilişkiler içerisine girememesi nedeniyle ağır bir süreç geçiriyoruz. Doğru yerlerde doğru projeler gerçekleştirilirse insanların ilgisi artmaya devam edecektir.

Uğur Bostancıoğlu (4)Neden Seyrek bölgesini seçtiniz, beklentileriniz nelerdir?

Seyrek bölgesi bize göre İzmir’in gelişecek olan yerlerinden biridir. İzmir’de bir Güzelbahçe bölgesi eğitim ve okul açısından önemli yere sahiptir. Bir de tam karşı aksında yer alan Seyrek. Şehirdeki hizmetlerin bir yere toplanması şehircilik anlayışı bakımından doğru değildir. Bunun belli başlı örnekleri, Katip Çelebi ve Gediz Üniversitesi, Ekin ve Gelişim Koleji gibi eğitim kurumları ciddi bir biçimde kuzey aksındaki bu boşluğu doldurmaktadırlar. Yeni yapılan çevre yolunun Seyrek’te giriş ve çıkışlarının olması gelecek için bize umut vermektedir. Şehirler genelde batı yönüne doğru büyür, Seyrek’te kuzeyin batısında olması nedeniyle büyümeye en açık bölgedir. İzmirlilerin hafta sonları vazgeçemediği Foça bu yol üzerindedir. Ticaretin hareketli olduğu “Serbest bölge”lere çok yakındır. Ulaşım yönünden İZBAN gibi büyük bir avantajı vardır. Bütün bu faktörler önümüzdeki dönem Seyrek’in iyi bir yerleşke olacağının belirtileridir.

Kampüslife projesinin içeriğinde neler var?

Araştırmalardan yola çıkarak eğitim kurumlarına, küçük yatırımcılara bu projeyi geliştirdik. Projemiz düşündüğümüz kişilere ulaşmaya devam ediyor, gayet başarılı gidiyor. Bizim bu yaklaşımımızı gören bir çok firma, Seyrek’te proje çalışmalarına başladılar. Zaten projemizin yüzde 70’i yatırımcılarına ulaştı bile. Elinde küçük miktarda birikimi olan ve yatırım yapmayı düşünen insanlara ulaşabildik. Dolayısıyla onların bu projeye ilgileri bizi çok mutlu ediyor. Bu insanlara ulaşabilmek için biz kâr marjımızı düşük tuttuk ama kaliteden ödün vermedik. Projemizdeki daireler 4 kattan oluşuyor. Bu sayede hem bahçesi olan hem de çok yoğun olmayan bir yaşam şekli ortaya çıkıyor.

İzmirlileri ev sahibi yapmak kolay mıdır? En çok nelere dikkat ederler?

Evin hanımı ile çocuklar ev alanında çok etkili ve önemli kararlar verirler. Özellikle mutfak, banyo gibi alanlar önemli hale geliyor. Ayrıca çocukların güvenli oyun oynayacakları alan varsa site tipi projeler o zaman aile içinde önemli kişiler kararlarını vermiş oluyorlar. Dolayısıyla babalara da o evleri almak düşüyor. Yapılan projeler evin kadını ve çocuklarına yönelik yapılır. Türkiye genelinde inşaat sektörünün %40’ı kredili satışlar üzerinden yapıldığı için bankaların konumları çok önemli hale geliyor. Banka kredisiyle ilgili olumsuz en büyük tablo İzmir’dedir. Çünkü herkes ev almak istiyor ama ekonomik olarak insanlar çok güçlü değil. O yüzden bankalar ince eleyip sık dokuyor.

Uğur Bostancıoğlu (2)Uğur Bostancıoğlu bir gününü nasıl geçirir?

Öncelikle Uğur’u ikiye ayırmak gerekiyor. İlki yaklaşık 2 ay önce bir mide ameliyatı geçirdiği için artık alışkanlıkları çok değişen Uğur var. Artık 6.30 gibi erken uyanıyorum. 7.30 gibi kahvaltımı yapıyorum ve sonrasında sabah yürüyüşüne çıkıyorum. Saat 11.00’a kadar kendime vakit ayırıyorum. Sonrasında gelip işimin başına geçiyorum. Akşam 19.00’a kadar ofiste kalıyorum. Sonrasında evime geçiyorum. Kitap okumayı dolayısıyla araştırmayı çok severim. Bu nedenle evimde dev bir kütüphanem oluştu. Ev ile iş arasında geçen bir hayatım var ve bundan dolayı çok mutluyum. Geçmişte çalışma saatlerim ile yaşam saatlerim karışmıştı, şimdi çok düzenliyim. Aileme ve çocuklarıma vakit ayırmayı seviyorum. 2 oğlum bir de kızım var.

Ağaçlandırma ile ilgili çok güzel bir çalışmam var. İlhan Aktaş ile birlikte Bademler’de 550 dönümlük bir alanda 17000 zeytin fidanı diktik. Teori olarak ağaçla ilgili, işte cevizle, zeytinle ilgili çalışmalarımı şimdi pratiğe de döktüm. Ayrıca hayvanları da çok severim. Hayvancılıkla ilgili de çalışmalarım mevcut. Tamamen organik temelli bir çiftliği oluşturmaya çalışıyorum.

Bir Cevap Yazın