Egelilerin kıymetini bildiği 10 ot?

Ege mutfağının temelini oluşturur otlar. Tadını bilen bilir bir kere yersen vazgeçemezsin. Sırf bu yüzden tatil niyetineİzmir’e gidip de yerleşip kalan çoktur. Hem sağlıklı hem de damak tadınıza takla attıran İzmir otlarını, yaz aylarına adım attığımız şu günlerde burnunuza sokarcasına listeledik:

1. Arapsaçı
Tohumu, yaprak ve dalları ile kökleri kullanılan, havuç ve maydanozla aynı aileden olan arapsaçı, kuzey Anadolu’da, Ege ve Akdeniz’de yetişir. Anason kokusuyla mest eder Arap milletiyle bir ilgisi yoktur.

2- Deniz Börülcesi
Rakı sofralarında kimi zaman baş tacı edilen bu ot kökünden koparılmadığı sürece insanlık tarihinin sonuna kadar uzanabilecek bir ömre sahiptir. Balığın yanına çok fena yakışır.

3. Ebegümeci
Her çeşit yemeği yapılabilen ebegümecinin genelde iri yapraklarından sarma yapılır, pirinçli yemeğine herkes bayılır, börek harçlarına, kavurmalara girdiği görülür.

4- Isırgan
Tüm bu saydığımız otların bir anlamda reyizi olan ısırgan, çocukluğu sokakta geçen herkese bir el atmıştır. Şifa deposudur, her bir şeyi yapılır böreği bambaşka olur.

5- Kaz Ayağı
“Kazın ayağı öyle değil” sözünde adı geçen kaz ayağı, maydonozla karıştırılan bir bitkidir. Her türlü yemekte yer alabilir, maydonozun pabucunu dama ve çeşitli yüksek platformlara atabilir.

6- Kuzu Kulağı
Ot dünyasının Messi’sidir. Her türlü yemeği yapılmakla birlikte, yıkandıktan sonra çiğ çiğ de yenir. Candır.

7-Sarmaşık
Şifalı olduğuna inanılan ve acı filiz olarak bilinen bu otumuz başamel soslu mezesiyle Egeli insan için hazine değerindedir.

8- Semiz otu
Fazla söze gerek yoktur, eğer bugün yoğurt yoğurtsa bunu semiz otuna borçludur.

9-Şevketi Bostan
Etli yemeği de turşusu da güzel olan bu ot adından da hissedebileceğiniz üzere ot dünyasının mafya babasıdır.

10- Pazı
Pazı zaten evcilleştirilebilen bir bitki olmadığından yabanisinin de pek bir farkı yoktur, böreği ve çorbası güzel olur. Güveçte de güzel tatlar verir.

Bir Cevap Yazın