YAVRU KÖPEK DAVRANIŞLARI VE EV İÇİ EĞİTİMDE YAPILMASI GEREKENLER

Evcil hayvan sahibi olduğunuzda veteriner hekiminiz sizinle yaptığı ilk görüşmede istenmeyen köpek davranışlarının neler olduğunu ve bunları engellemeniz için neler yapmanız gerektiği konusunda size bazı küçük ipuçları verecektir. Ev içinde uygulamanız gereken eğitim evcil hayvanınız daha birkaç aylıkken başlamalıdır. Çünkü köpeğiniz 6-7 ay gibi kısa bir sürede cinsel olgunluğa ulaşarak erişkinliğe ilk adımlarını atmış olacaktır. Bu kadar kısa sürede evdeki eğitim sürecini iyi değerlendirmemiz gerekir. Uygun eğitim alan köpekler ileriki yaşlarında size ve ailenize daha bağlı, sosyal ve uyumlu olurlar. Ben de bu yazımda istenmeyen köpek davranışlarının neler olduğunu ve bunları engelleme yollarını sizlerle paylaşacağım.

Kemirme : Yavru bir köpeğin süt dişleri 30-35 günlükken çıkmaya başlar. Köpeğiniz 3-4 aylık olduğunda bu süt dişleri dökülerek yerine hayat boyunca kullanacağı erişkin dişleri gelmeye başlar. Bu süreç köpeğiniz 6-7 aylık olduğunda tamamlanacaktır. Dolayısıyla 1 aylıkken başlayıp 6-7 aylık olana kadar diş etlerinde kaşınmaya bağlı olarak köpeğiniz evinizdeki kablo, masa ve sandalye kenarları, süpürgelik ve kapı gibi birçok eşyanızı kemirme ihtiyacı duyar. Köpeğiniz evdeki eşyaları zamanla sıkılma ve strese bağlı olarak da kemirmeye başlayabilir. Bu durum köpeğinizin doğasına yerleşmeden, bir an önce vazgeçirilmelidir. Köpeğinizin ilgi duyacağı yapay press kemikler ve kemirme oyuncakları temin etmelisiniz. Köpeğinizi istenmeyen bir yeri kemirirken yakaladığınızda kararlı ve sert bir ses tonuyla ‘hayır’ diye uyararak uygunsuz davranışını sonlandırmasını bekleyin ve hemen akabinde kemirme oyuncaklarını önüne vererek ilgisini çekmeye çalışın. Eğer köpeğiniz kemirdiği eşyanızı bırakıp verdiğiniz oyuncakla ilgilenirse onu yumuşak ve ılımlı bir ses tonuyla ‘aferin’ ‘harika’ gibi motive edici sözlerle sevin. Bu davranışları sürekli olarak tekrarlayın. Evcil hayvan mağazalarında satılan tadı köpeğiniz için kötü olan fakat zararsız bazı ürünleri kemirdiği eşyalarınızın üzerlerine sürmek de kemirmeyi engellemek açısından etkili olabilir.

Hırlama ve ısırma : Yapılan araştırmalarda yavru iken hırlayarak tehdit eden köpeklerin büyük çoğunluğunun erişkin olduğunda daha agresif daha saldırgan ve ısırmaya eğilimli köpekler olduğu belirlenmiştir. Eğer yavru köpeğiniz hırlama ve ısırma eğilimi gösteriyorsa onu şimdiden vazgeçirmelisiniz. Yukarıda belirttiğim gibi bu davranışı yapan köpeğinizi sert bir ses tonuyla ‘hayır’ diyerek uyarın. Oyun oynuyorsanız hemen oyunu durdurarak ‘koş getir’ gibi bir egzersizle ilgisini farklı bir yöne çekmeye çalışın. Bazı hasta sahiplerinin oyun tarzları da yavru köpeği ısırmaya teşvik edebilir. Ellerinizle onu hırpalar tarzda ve bağırarak oyun oynamayın.

Yemek yerken taciz etme : Siz yemek yerken köpeğinizin sizden bir şeyler talep etmesi en sık karşılaştığımız ve alışkanlığa çevirdikten sonra bıraktırılması en zor davranış biçimidir. Yavru köpeğinizi asla ama asla masadan beslememelisiniz. Bu durum onun yanlış davranışını desteklediğiniz anlamına gelir. Köpeğinizi siz masaya oturmadan besleyin ve siz yemek yerken ‘hayır yerine geç’ gibi komutlarla masa etrafında dolaşmamasını sağlayın. Siz yemek yerken ona kemirmesi için bir kemik veya oyuncak verebilirsiniz.

Ağlama ve mızıldanma : Sosyal durumunuz gereği elbette ki köpeğinizi bazen veya sıklıkla evde yalnız başına bırakacaksınız. Ne yazık ki bu durum her köpek için stres kaynağıdır. Çünkü yavru köpeğiniz sizi ailesi olarak görür ve yalnız kalmayı hiç istemez. Ne zaman döneceğinizi bilemediği için de ağlayıp mızıldanabilir. Yavru köpeğinizin yalnız kalmayı öğrenebilmesi için güvene ve övgüye ihtiyacı vardır. İşiniz olmasa bile onu ara sıra evde yalnız bırakarak kısa sürelerle dışarı çıkın. Her seferinde dışarıda kaldığınız süreyi uzatın. Dışarı çıkmadan önce sıkıldığında oynaması için oyuncaklarını yanına koyun. Döndüğünüzde yumuşak bir ses tonuyla ‘aferin’ gibi sözlerle onu övün. Evden ayrılma ve eve dönüş anını büyük bir olay haline getirmeyin. Zamanla köpeğiniz evden ayrıldığınızda tekrar döneceğinizi anlayıp kendini güvende hissederek ağlamayı bırakacaktır. Asla kapı arkasında ‘ağlıyor mu acaba’ diye beklemeyin. Kokunuzu alıp daha çok endişelenip huysuzlanacaktır.

Çöp kutusunu karıştırma : Yavru köpeğiniz çok meraklı bir kaşiftir. Evdeki her şeyi karıştırarak keşfetmeye çalışır. Tabi koku alma yeteneğini de bu meraka eklersek çöp kutuları çok çekici hale gelir. Çöp kutusundaki bir yemek artığı veya hışırdayan atık bir poşet kurcalamak için oldukça caziptir. Ancak bunlar onun için tehlikeli olabilir. Bunu engellemenin en güzel yolu çöp kutusunu erişemeyeceği yerde bulundurmaktır.

Havlama : Köpekler havlayarak kendilerini ifade eden canlılardır. Bu yüzden bazı havlamalar normal kabul edilmelidir. Yavru köpekler bir sebep olduğunda peşi sıra ve güçlü havlarlar. Acıkma ve susama, sıkılma ve ilgi çekme en geçerli sebeplerdir. Eğer aşırı havlamanın suyu veya mamasının bitmiş olması gibi geçerli bir sebebi yoksa sıkılmış olabileceğini düşünebilirsiniz. Ona biraz zaman ayırmanız gerekebilir. Dışarıda bir yürüyüş veya enerjisini harcayabileceği tempolu bir oyun onu tatmin edecektir.

Eğer tüm çabanıza rağmen onun eğitiminde yetersiz kalıyorsanız veteriner hekiminizin tavsiyeleri için onunla bir görüşme ayarlayabilirsiniz. Unutmayın ki yavru köpeğinize vereceğiniz doğru eğitim, onunla paylaştığınız hayatınızı daha keyifli hale getirecektir.

Bir Cevap Yazın