“Yavru Vatan”, “Yeşil Ada” veya “Cennet Ada” olarak bilinir: KIBRIS

KKTC Bayrak Radyo Televizyon_a ropörtaj-1Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adası olan Kıbrıs bahar aylarında saran yabani çiçekleriyle ve havayı dolduran portakal, limon ve greyfurt çiçeği kokularıyla ünlüdür.

Kıbrıs’ı ilk, orta öğrenim sırasında tarih kitaplarından o kadar çok okuyup merak etmiştim ki, gezmek ancak 50 yaşımda gerçekleşti. Kıbrıs’tan en fazla etkilendiğim özelliği sorulsa “Yeşilliği” derim. Çünkü tam bahar mevsiminin arifesinde gittim. Londra’da tanıştığım arkadaşım Fehmi Hanoğlu’nun rehberliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) Gazimağusa hariç, Lefkoşe, Güzelyurt, Girne ve İskele şehirlerinin tarihi ve turistik yerlerin dolu dolu gezdim. KKTC’nin turizm cenneti Girne’de görülebilecek yerler arasında Girne Kalesi, Beylerbeyi (Bellapais), St. Hilarion Kalesi, Hazreti Ömer Türbesi, Batık Gemi Müzesi, Bufavento Kalesi, Barış ve Özgürlük Müzesi, Halk Sanatları Müzesi, çeşitli kilise ve manastırlar bulunuyor. Görünümü gitar şeklini andıran Kıbrıs Adası’nın un uç kısmı olan Zafer Burnu’na son noktasına giderek, pek çok Kıbrıslı Türk ve Rum vatandaşının yapmadığını yaptım. Kıbrıs’ta 40 yıldır istenilen barış sağlanamasa da Kıbrıslı Türk ve Rumlar birbirlerinin sınırlarından rahatlıkla girip çıkabiliyorlar. Ancak Türk kimliği taşıyanların giriş yapmasına izin verilmiyor.

KKTC Bayrak Radyo Televizyon’a röportaj
Girne gezimiz sırasında Beşparmak dağlarının eteklerinde yer alan ve şehri kuş bakışı gören Bellapais Manastırı’nı gezerken karşılaştığım meslektaşlarım Bayrak Radyo Televizyon (BRT) muhabiri Özlem Tüylüoğlu ve kameraman Ali Sağdıç, gazeteci ve çevre yazarı olduğumu öğrenince benimle röportaj yaptılar. KKTC ve çevre konusundaki izlenimlerimi soran Özlem Tüylüoğlu’na, Zafer Burnu’nda dalgalanan KKTC ve Türk bayraklarının yırtık olmasından büyük üzüntü duyduğumu belirterek, “Maalesef Türkler gibi Kıbrıs Türkleri de çevre konusunda hassas değiller. Cennet gibi sahilleriniz ve tarihi yerleriniz rastgele atılan çöplerle dolu. KKTC en büyük gelirini turizmden sağlıyor. Çevrenin temiz tutulmasında daha duyarlı olmaları gerekir yanıtını verdim.

xx-KKTC'nin en önemli seramik sanatçısıKıbrıslı seramik sanatçısı Tomrul Tomgüsehan
Arkadaşım ve rehberim Fehmi Hanoğlu “KKTC gelip buranın dünyaca ünlü seramik sanatçısı Tomrul Tomgüsehan ve eserlerini görmeden gitmek olmaz” diyerek beni Dizayn 74 Pottery atölyesine götürdü. Aslında fabrika demek daha doğru olur. Birbirinden şık ve güzel el yapımı eserlerin sahibi Tomrul Tomgüsehan’ın İzmirli damadı Tarkan Tombak, değişik illerden getirtilen özel toprağın çamur haline getirildiği bölümlerden, vitrine konuluncaya kadar olan aşamaları bir bir anlattı. Bir küçücük seramik eserinin ne kadar zor yapıldığını bire bir yaşadım ve hala işinin başında olan 70 yaşındaki büyük sanatçı Tomrul Tomgüsehan’ın elinden öptüm. Kayınpederi ve kayınvalidesi Selmin Tomgüsehan’ın 41 yıl başladıkları işlerine ilk günkü gibi heyecanla sarıldıklarını belirten Tarkan Tombak, “Seramik sanatına düşkün olanlar bize “facebook.com/dizayn74pottery” adresinden ulaşabilirler” diyor

Kıbrıs’ın ünlü yemeklerini tavsiye ederim
Konuk olduğum Hanoğlu ailesi, Kıbrıs savaşında şehit düşen Yüzbaşı Cengiz Topel’den alan Lefke’nin Cengiz Köy’ünde yaşıyordu. KKTC Türkleri şehitlerin adlarını köylere, hava alanlarına, okullara vermişler. Evlerinde kaldığım sürede arkadaşım Fehmi Hanoğlu’nun annesi Pembe Teyze bana KKTC Türlerinin ünlü sebze yemekleri yumurtalı ayrelli, etli kolakas, molehiya ve mayadoz şeklindeki gollandrolu salatanın tadına doyamadım. Selmin, Tomrul Tomgüsehan çiftinin ince sazlı Keyfi Sefa Restoranı’ndaki davetlerinde ise güneşte kurutulmuş keçi eti samarella, magarina gulli, şeftali kebabı nefisti. KKTC’yi gezenlere kesin tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın