DOĞA, TARİH VE KÜLTÜR CENNETİ: FETHİYE

523Sadece ülkemizin değil dünyanın da sayılı turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’de tarihe düşkünseniz Letoon, Patara, Telmessos, Tlos Antik Kentleri ile Kayaköy’ü, doğaya düşkünseniz Likya Yolu, Saklıkent Kanyonu, Babadağ’da yamaç paraşütü, deniz sevdalısıysanız 12 Adalar, Ölüdeniz ve Çalış Plajı ile Günlüklü, Kabak, Kıdrak Koyları ile Kelebekler Vadisi’nde yapacağınız tekne turlarını unutamazsınız.
TRT’nin gerçekleştirdiği “Sayısal Gece”, “Mıknatıs” ve “Ege’den Selam Var” gibi önemli programlarında görev aldığım Fethiye sevdası, 10 yıl önceye dayanıyor. Fethiye, ruhuma hitap eden tüm özellikleri taşıyor. Doğa, tarih zenginliğinin yanı sıra farklı ülkelerden bir araya gelen insanların oluşturduğu müthiş bir kültür cenneti ayrıca. Letoon, Patara, Telmessos, Tlos Antik Kentleri ile tarihi Kayaköy’ü, sadece ülkemizin değil dünyanın da sayılı turizm merkezlerinden biri yapıyor Fethiye’yi. Keza doğa düşkünleri için Likya Yolu, Saklıkent Kanyonu, Babadağ’da yamaç paraşütü, deniz sevdalılarına ise 12 Adalar, Ölüdeniz ve Çalış Plajı ile Günlük, Kabak, Kıdrak Koyları ile Kelebekler Vadisi’nde yapacağınız keşifler yaşamınıza yaşam katar. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşu olan Güç Birliği Şirketi Genel Koordinatörü Ahmet Sadıç ve Kayaköy’deki Kaya Butik Oteli sahibi Ayhan Aytuğlu’nun 4 günlük bayram davetini kırmadım gittim. Uzun yıllar Uzak Doğu ülkelerinde turizmcilik yapan ve Sezen Aksu, Tarkan, Güler Sabancı gibi Türkiye’nin ünlülerine rehberlik yapan Ahmet Sadıç, şimdi Babadağ’da çevreden turizme çok önemli görevler yürütüyor.

Karadan, denizden ve havadan keşfettim
Geçen yıl internet üzerinden yapılan oylama ile dünyanın en uzun ve önemli 10’ncu dağ yürüyüşü yolu seçilen tarihi Likya yolunda 100 kilometre yürümüştüm. Fethiye’nin Ovacık Köyü’nden başlayıp Antalya’da son bulan Likya Yolu’nda Türlerden çok yabancı dağcılarla tanışmıştım. Likya Yolu, doğa güzellikleri, dik yamaçları ve muhteşem deniz manzaraları ve antik kentleriyle mutlaka gezilmesi gereken bir cennet. Kara, deniz ve dağlarında gezdiğim Fethiye’yi bu kez de havadan keşfettiğim. “Müthiş” veya “Olağanüstü” kelimelerinin bile az kalacağı Babadağ’ın önce 1700 sonra 1800 metrelik pistlerinden kendimi 2006 yılında dünyanın en güzel sahili seçilen Ölüdeniz’e bıraktım. Deniz kenarında 35 derece sıcaklık yaşanırken biz 20 derece serinlikte Ölüdeniz Plajı, St.Nikolas Adası, Kelebekler Vadisi, Mavi Mağara, Kabak ve Akvaryum Koy’larını gökyüzünden izledik. 1700 pistinden Adanalı Pilot Seha Karaduman, 1800 pistinden Levent Öney ile yamaç paraşütü yaparak gökyüzünde birbirinden güzel fotoğraf ve videolar çektik.

Babadağ da sergiFEFSAD’tan Babadağ’da ilk fotoğraf sergisi
Londra’da İngilizce eğitimi gördüğüm sırada tanıştığım ve çok sıkı dost olduğum Kıbrıslı arkadaşım Fehmi Hanoğlu’nun girişimi ve Güç Birliği Şirketi Genel Koordinatörü Ahmet Sadıç’ın desteğiyle Fethiye Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği’nin (FEFSAD) açtığı doğa ve deniz fotoğrafları sergisi büyük ilgi gördü. Türkiye’nin ünlü fotoğrafçılarından Faruk Akbaş’ın da katıldığı sergide Babadağ’da yetişen endemik çiçek türleri de yer aldı. Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı’nın (FETAV) düzenlediği 1700 metredeki klasik müzik konseri yerli ve yabancı turistleri mest etti. FGB Koordinatörü Ahmet Sadıç, nefis bir manzaraya sahip Babadağ zirvesinde fotoğraf sergisi ve klasik müzik gibi kültürel faaliyetlerin sık sık yapılacağını söyledi.

Yamaç paraşütünde hedefin üzerine çıkıldı
Anadolu’nun heybetli Toros Dağlarının Akdeniz’e sevdalanıp bereket saçtığı Babadağ’da bu yıl 75 bin uçuş hedeflenirken Ekim ayının ilk haftasında 90 bin rakamına ulaşıldı. Yabancılar yükseklik, dağ, deniz ve görsellik bakımından dünyanın en iyisi seçtiği Babadağ’da geçen yıl 57 bin uçuş gerçekleştiğini belirten Libtour ve AQUILA Tandem Paragliding Genel Koordinatörü Cemal Öney, “Bu yıl hedefimizin çok üzerine çıktık. Bu da dünyada yamaç paraşütünde Babadağ’ın ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor. Dünyanın 50-60 ülkesinden sadece yamaç paraşütü için Fethiye’ye gelenler var” diyor. 30-45 dakika arasında değişen yamaç paraşütünün uçuş bedeli 220 lira, Fethiye turizmine; ulaşım, otel, eğlence ve hediyelik eşyaları ile birlikte 45-50 milyon lira kazandırıyor. Adrenalin düşkünleri için Babadağ’dan yamaç paraşütü yapmadan önce 1700 metrede yer alan Zirve Restoranda, bir şeyler içerek veya yiyerek görkemli manzaranın tadını mutlaka çıkarmalarını öneriyorum.

Kaya Butik Oteli ve Moğol Mutfağı
Bayram tatili boyunca ailemle Fethiye’nin en güzel ve önemli yerleşim alanlarından biri olan Kayaköy’ünde konakladım. Ticaret ve el sanatlarında ünlü Rumların yaşadığı Kayaköy’ü kalıntılarının karşısında inşa edilen 12 odalı Kaya Butik Otel, yeşillikler arasında yoğun kent hayatından kaçanlar için mükemmel oldu. Taş ve ahşap ağırlıklı otelde işletme müdürü İzmirli Engin Vatan ve yardımcısı Halil İbrahim Memiş güler yüzlü hizmeti ile her an yanımızdaydı. Kızım Nehir Akansu, Engin Vatan’ın hatırını kırmayıp havuz başında viyolasıyla bayram konseri verdi. Kaya Butik Oteli’nin de sahibi olan Ayhan Aytuğlu, gezi yazıları yazdığımı öğrenince bizi İngilizlerin ağırlıklı olduğu Hisarönü’nde bu yıl hizmete açtıkları Zoogoi Moğol Restoran’da ağırladı. Açık büfeden tercihe göre seçilen sebzeler, içine balık, tavuk ve et karıştırılarak yoğun ateşte hazırlanıyor. Özel soslarla sunulan Moğol yemeklerini mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın