6 SORUDA KEDİLERİN KISIRLAŞTIRMA AMELİYATI

* Kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım?

Dişi kediler 6-9 aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişirler. Cinsel olgunluğa erişmeden kısırlaştırma operasyonunun yapılması bütün dünyadaki Veteriner Hekimlerin ortak görüşüdür. Eğer operasyon cinsel olgunluğa erişmeden yapılırsa ileride olası bir meme tümörüne yakalanma riski de minumuma inecektir. Benzer şeyleri erkek kediler için söylemek pek doğru olmaz. Erkek kedilerin cinsel olgunluğa erişmeden kısırlaştırılmaları üretral daralmalara sebep olarak ileriki yaşlarda olası bir idrar yolları hastalıklarında (idrar yollarında kristal,kum ve taş oluşumu veya enfeksiyonel hastalıklarda) sıkıntı yaratmaktadır. Erkek kedilerin uygun kısırlaştırma yaşı 1 yaş civarıdır.

* Kısırlaştırılan kedimin büyümesi yavaşlar mı?

Büyüme hormonu beyindeki hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kısırlaştırma ameliyatı ise üreme hormonlarını üreten genital organların alınması ameliyatıdır. Dolayısıyla kısırlaştırma ameliyatı yapılan kedilerde büyümenin yavaşlaması veya gelişmenin durması gibi bir şey sözkonusu değildir.

* Kedimi kısırlaştırmak ömrünü kısaltır mı?

Kesinlikle hayır. Kısırlaştırma ameliyatı yapılmış bir kedinin ömrü kısalmayacağı gibi birtakım genital organ hastalıkları ve tümörlerini engellemesi nedeniyle onun daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.

* Kısırlaştırılan kediler şişmanlar mı?

Kısırlaştırma ameliyatı yapılan kedilerde iştah üçte bir oranında artarken metabolizma da aynı oranda yavaşlar. Dolayısıyla kısırlaştırılan kedilerin, kısırlaştırılmadan önceki yemek alışkanlıkları devam ederse kilo alması kaçınılmaz olacaktır. Kısırlaştırılmış kedilerin mamaları kısırlaştırılmamış kedilerinkinden daha farklı olmalıdır. Eğer operasyon sonrası bu farklılıklara dikkat edilirse kısırlaştırılmış kediniz kilo almayacaktır.

* Kısırlaştırılan kediler daha sakin olurlar mı ?

Üreme hormonları vücutta hareketi, enerjiyi, agresyonu yaratırlar. Kısırlaştırma operasyonu bu üreme hormonlarını üreten genital organların alınması operasyonudur. Operasyon sonrası üreme hormonlarının kandaki seviyesi minimal düzeylere indiği için hırçın ve saldırgan kediler daha sakin ve uyumlu olurlar.

* Kısırlaştırılan kediler eve uygunsuz idrar yapmayı (kum kabının dışında evin çeşitli yerlerine idrar yapma) bırakır mı?

Eve uygunsuz idrar yapan kısırlaştırılmamış her 10 kediden 9 u kısırlaştırıldıktan sonra bu davranışından vazgeçer.

Bir Cevap Yazın