KÖPEĞİNİZLE ARABA YOLCULUĞU

Köpeklerin büyük çoğunluğu araba ile yolculuğu sevmelerine karşın bazılarına da bu seyahatler oldukça sıkıntı vermektedir. Yolculuk esnasındaki gürültü ve uğultu bazı köpekleri çok korkutur. Bu köpekler yol boyunca yaşadıkları panikten dolayı bazı sesler çıkartırlar ki bu birçok insanı da oldukça rahatsız ve tedirgin eder. Birçoğunda ise seyahat etmeden kaynaklanan bulantıya bağlı ağız sulanması ve kusma olgusu tipiktir. Köpeğinizi erken yaşlardan itibaren araba ile yolculuğa alıştırmalısınız. Bunun için köpeğinizi küçük mesafeli yolculuklara çıkarmanız oldukça yararlı olacaktır. Küçük yolculuklarınızın süresini her seferinde biraz arttırabilirsiniz. Zamanla alışmaya bağlı bulantı ve kusma hissi azalacak ve bir süre sonra tamamen yok olacaktır.

Köpeğinizle seyahate çıkmadan önce arabada onunla birlikte oturup küçük oyunlar oynayın ve onu ödüllendirin. Arabaya binmeden önce kısa bir yürüyüş, biraz top oynamak onu fırçalamak veya sevmek yolculuk stresini azaltabilir. Yolculuklardan önce köpeğinize yemek ve su vermemelisiniz zira bu bulantı hissini arttırır. Yolculuk öncesinde veteriner hekiminizin önereceği bulantı giderici ilaçlardan da faydalanabilirsiniz.

Köpeğinizin seyahat esnasında kafasını camdan dışarıya çıkartmasına kesinlikle izin vermemelisiniz. Bu durum köpeğinizin suratına veya gözüne toprak, toz veya birtakım partiküllerin kaçmasına, enfeksiyona veya yaralanmalara sebep olabilir. Ayrıca gözün kurumasına bağlı olarak göz enfeksiyonlarının oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Köpeğinizle seyahat ederken araba içi sıcaklığa da çok dikkat edilmelidir. Ortamın çok soğuk veya aşırı sıcak olması onu ayrıca tedirgin edebilir. Havalandırmanın direk onun üzerine gelmemesine dikkat edilmelidir.
Köpeğinizle seyahat ederken onun araç içinde serbest dolaşmasına da izin verilmemelidir. Yalnız seyahat etmektense eğer mümkünse köpeğinizin çok sevdiği biriyle yolculuğa çıkmak onun yol stresini bir parça olsun azaltacaktır. Seyahat esnasında sık sık mola vermek de onun yol stresini biraz olsun azaltır.

Sıcak yaz aylarında mola verdiğiniz zaman asla köpeğinizi arabada camlar kapalı olarak yalnız bırakmamalısınız zira araç içi sıcaklığı güneş altında 50-60 dereceyi bulabilir. 5-10 dakikalık bir zaman dilimi bile ısı çarpmasına bağlı olarak köpeğinizin ölümüne sebep olabilir.
Yeni yılda sağlığınız ve neşeniz hiç bozulmasın herkese şanslı bir yıl diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

Bir Cevap Yazın