İyi tatiller…

Familienspass_Alpenregion_Bl_10Yarıyıl tatili çocuklar için hem tatil hem de karne telaşını getirir. Anne babanın ortak hayali, hem okul hem de hayat okulunda başarılı, özgüvenli, kendini ifade edebilme yeteneğine sahip çocuklar yetiştirebilmektir. Ebeveynlerin yüksek beklentiye girmeden, eleştirmeden, azarlamadan, başka çocuklarla kıyaslamadan çocuğun gelişimini destekleyip, çocuğun ders başarısının ve toplum içinde kendini ifade edebilme yeteneğin arttırmasını sağlamalıdır. Özgüven eksikliği olan çocukların duygusal olarak kırılgan, çekingen, kaygılı, içine kapanık ve derslerinde başarısız olur. Çocuğun sadece büyük başarısında değil, küçük bile olsa yaptığı güzel ve doğru davranışları için övülmesi gerekir. Bu amaçla yaklaşan yarıyıl tatili ile birlikte veliler özellikle karnesi kötü olan çocuklarına ceza yerine özgüveni aşılamalıdır. Tatillerde öğrencilerin kendilerini mutlu hissetmeleri sağlanması gerekir. Öğrencinin ders çalışma alışkanlığına ilişkin sorunlar yaşanmış olsa da tatili sadece bu konu ile ilgili tartışma ile geçirilmemelidir. Yıl içerisindeki bayram tatilleri ve yarıyıl tatili, öğrencilerin ve velilerin dinlenmesine bir vesile olduğu kadar, aynı zamanda da aile bireylerinin birlikte vakit geçirmelerine fırsat sağlar. Tatil günlerini, beraber kaliteli vakit geçirecek bir fırsat olarak değerlendirmek ikinci yarıyıl için motive edici olacaktır. Çocuklarla birlikte yemek yapma aktivitesi de kaliteli vakit geçirmek için güzel bir seçenek olabilir. SMN Tat Merkezi olarak bütün çocuklarımıza güzel bir tatil diliyor ve çocuklarınızla yapabileceğiniz birkaç tarifi sizinle paylaşıyoruz.

Limonlu Beyaz Çikolatalı Mozaik Pasta
Malzemeler
1 paket iki katlı kakao kremalı bisküvi
250 gr beyaz çikolata
2 limonun kabuğunun rendesi
1/2 limon suyu
100 gr tereyağı

Hazırlık
Çikolatayı benmari usulü eritin. İçerisine limon suyunu rendesini tereyağını ilave edin. Kırılmış bisküvileri karışımın içerisine karıştırın. Silikon küçük kek kalıbına döküp 12 saat kadar derin dondurucuda bekletip servis edin.

Nutellalı Cheese Cake
Malzemeler
250 gr petitbour bisküvi
100 gr tereyağı
50 gr çikolata
150 gr nutella
200 ml krema
600 gr labne
4 yumurta

Hazırlık
Tereyağını eritin. Bisküvileri tereyağı ile ovup fırın kabının dibine sıkıca bastırarak yayın. 30 dakika kadar buzdolabında bekletin. Çikolata nutella ve kremayı hafif ateşte eritin. Cam kapta labneyi ve nutellayı karıştırın. Karışımı tabanın üzerine dökün. 150 derecede önceden ısıtılmış fırında 60 dakika kadar pişirin. Fırını kapatıp 30 dakika fırında dinlendirin. Buzdolabında en az 12 saat dinlendirdikten sonra servis yapın.

Çikolatadan Kasede Meyve
Malzemeler
2 paket bitter çikolata
1 paket beyaz çikolata
5 adet küçük balon
100 gr pudra şekeri
Meyveler
10 adet çilek
2 kivi
1 muz
1 limon

Yapılışı
Çikolatayı benmari usulü eritin. Balonları şişirip diplerini erimiş çikolataya batırın. Donduktan sonra balonları patlatıp kase elde edin. İçerisine koyacağımız meyvelerin üzerini önce pudra şekerine sonrada erimiş çikolataya batırıp donması için bekletin. Beyaz çikolata ile süsleyin. Çikolatadan kaseye koyup servis edin. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın