Bu kahraman anne ayakta alkışlanır

GEDIZANNE4Yürümesi imkansız, okuması hayaldi. Tam 8 ameliyat geçirdi, pes etmedi. 9 yaşına kadar kucakta okula gitti, üniversitede hayal ettiği bölümü kazandı, 3 de kitap yazdı. Tüm bunları annesi sayesinde başardı. O kahraman anne, kızının eğitim gördüğü Gediz Üniversitesi’nde yılın annesi seçildi. Ödülü de Engelliler Haftası’nda Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik tarafından verildi, yüzlerce öğrenci ayakta alkışladı…

Gediz Üniversitesi Gençlik Festivali GedizFest’in finali, duygu yüklü bir törene sahne oldu. Kahramanları ise 20 yaşındaki Gökçe Nas Oğuzlar ile annesi Sibel Oğuzlar’dı…
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Gökçe Nas, doğuştan bedensel engelli. Zamanında teşhis edilemeyen kalça çıkığı nedeniyle 8 kez bıçak altına yattı. Yürümesi imkansız, okuması ise hayal görülüyordu. İlkokul 3’üncü sınıfa kadar kucakta okula götürülüp getirildi. 9 yaşından itibaren destekle yürümeye başladı, yaşama sıkıca tutundu, hep başarılı bir öğrenci oldu. Yazar olmak istiyordu, bunun eğitimini almak için Gediz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandı, Ankara’dan İzmir’e taşındı. Bu arada engellilerin zorlu dünyasını kaleme aldı, 3 kitap birden yazdı. Tüm bunları başarırken, yanında hep annesi vardı.
Gediz Üniversitesi de ömrünü adadığı kızı Gökçe Nas’ı bir an olsun bırakmayan, her gün derslere kendi elleriyle götürüp getiren emekli öğretmen Sibel Oğuzlar’ı yılın annesi seçti. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Oğuzlar’a ödülünü Sertab Erener konseri öncesinde verdi. Yüzlerce öğrenci, azmiyle engelleri aşan arkadaşları Gökçe Nas ile sevgisi ve fedakarlığıyla ona güç veren kahraman annesini dakikalarca ayakta alkışladı. Ünlü şarkıcı Erener de onları kutladı.

En anlamlı dersi verdi
Prof. Dr. Çevik, bu ödülü Anneler Günü’nün hemen ertesinde başlayan Engelliler Haftası’nda sunmak istediklerini söyledi. Prof. Dr. Çevik, “Sibel Hanım’ı, Gökçe Nas’ı elinden tutup kampüse getirirken ve kızının dersten çıkmasını beklerken her gördüğümde, bir annenin ne kadar güçlü bir yüreğe sahip olabildiğini de görüyordum. Üniversitemizde en anlamlı dersi bir eğitimci anne olarak kendileri verdi, bu fedakarlık hepimize çok şey öğretti” dedi.
Kızıyla birlikte duygu dolu anlar yaşayan Sibel Oğuzlar da Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik’e teşekkür etti, “Evladımın yüzündeki bir tebessüm bana yaşadığımız tüm zorlukları unutturuyor. Böyle bir evlada sahip olduğum için kendimi hep şanslı hissettim. İyi ki ben anneyim, iyi ki Gökçe Nas benim kızım” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın