Şampiyon Karşıyaka

GEDIZMUNAZARA3 (KARSIYAKA ANADOLU LISESI)Gediz Üniversitesi 2’nci Türkiye Liselerarası Münazara Şampiyonası nefes nefese geçti. 40 ilden 64 liseyi temsil eden 250 öğrenci 4 gün boyunca beyin fırtınası estirdi. Zorlu turnuvada şampiyonluk kupasını Karşıyaka Anadolu Lisesi kaldırdı.

Gediz Üniversitesi Türkiye Liselerarası Münazara Şampiyonası 2’nci kez gerçekleştirildi. Devlet adamlarının yetişmesindeki payı nedeniyle ‘liderlerin oyunu’ olarak bilinen turnuvaya ilgi bu yıl da büyük oldu, 40 ilden 64 lise katıldı. Yaşları 15-17 arasında değişen 250 genç, 4 gün boyunca beyin fırtınası estirdi. Sağlıktan medyaya, insan haklarından doğal yaşama, çevre bilincinden çocuklara yönelik reklamlarla yapılan istismara farklı konular üzerinde fikirler yarıştırıldı. Jüride ise değişik üniversitelerden münazara turnuvalarında derece sahibi öğrenciler görev aldı. Ekipler, savundukları ya da karşı çıktıkları görüş hakkındaki bilgisine, hitabet gücüne, vücut dilini kullanma becerisine ve ikna kabiliyetine göre değerlendirildi.
Zorlu turnuvanın finaline İstanbul’dan Galatasaray Lisesi, Ankara’dan Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi, İzmir’den de Özel Ege Lisesi ile Karşıyaka Anadolu Lisesi kaldı.
Finalde internet ele alındı, özellikle de arama motoru google’un nasıl büyüdüğü ve bu başarıya nasıl ulaştığı masaya yatırıldı. Liseli gençler görüşleriyle ve kürsüde sergiledikleri hitabet yetenekleriyle izleyenleri büyüledi, “İşte geleceğin liderleri” dedirtti. Heyecan fırtınasının estiği finalin sonunda şampiyonluğa Karşıyaka Anadolu Lisesi ulaştı, Galatasaray Lisesi’nden Ozan Adıgüzel de en iyi konuşmacı seçildi.

Geleceğin liderleri
Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Türkiye’nin dört bir yanından gelen liseli öğrencilere ve öğretmenlerine teşekkür etti, her birini kutladı. Prof. Dr. Çevik, düşünen, düşündüklerini ifade edebilen ve kendine güvenen gençlerin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi, şöyle konuştu: “Görüşlerini hem ifade edip hem de savunabilme cesareti ile özgüvenini sergileyen geleceğin liderlerini karşımızda gördükçe amacımıza ulaştığımızı da görmüş oluyoruz. Her birini yürekten alkışlıyorum. Özgüveni ve bilgi seviyesi yüksek bu gençlerimiz sayesinde geleceğimizin emin ellerde olacak. Şampiyonayı başarıyla düzenleyen Münazara Kulübümüze, organizasyon komitemizden Süleyman Girgin, Ozan Kublay, Erdem Şahin, Mertkan Torun ve Mehmet Erdem Ergun’u kutluyorum. Jüri üyeleri Yunus Emre Baypınar, Celal Karaoğlu, Selahattin Yaman, Ali Taşdemir, Selin Özdemir, Oğuzalp Koyuncu, İbrahim Toprak, Belçim Çapar, Melis Kaşık, Efekan Narlı, Sümeyye Gültekin, Zeynep Merve Koçar ve Emre Sarıyar’a da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Bir Cevap Yazın