Urla enginarını dünya tanıyacak

s618475Yarımada’nın sembol ürünlerinden enginarın tanıtımı için düzenlenen 1. Uluslararası Enginar Festivali Urla’da başladı. Festival, enginar yemeği yarışmaları, enginar tadım etkinlikleri, paneller, sergiler ve atölyelerle renkli görüntülere sahne oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “1. Urla Uluslararası Enginar Festivali” kortej yürüyüşü ile başladı. Cumhuriyet Meydanı ile Malgaca Pazarı arasında İzmir Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte renkli görüntüler oluştu. Ege Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle devam eden festivalin açılış törenine Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Galip Mendi, İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Prof. Dr. Hülya Güven ve Alaattin Yüksel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, ilçe belediye başkanları ve Urlalılar ile yerli ve yabancı çok sayıda konuk katıldı.

Yarımada için rehber geliyor

Festivalin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerelde kalkınma hedefi ile belirledikleri yol haritasını 11 yıldır uyguladıklarını söyledi. 6 yıl önce Yarımada’nın kalkınması için Türkiye’de ilk defa İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir yarışma düzenlediğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “15 bilim insanı ve İZKA ile birlikte ihtiyaçları tespit ettik. Öngörülen 130 projeden 10 tanesini uygulamak için kollarımızı sıvadık. Dağcılık kulüpleri ile yürüyüş rotalarını, bisiklet kulüpleriyle bisiklet rotalarını, arkeologlarla tarih rotasını, düzenleyeceğimiz festivalleri belirledik. Bir ay içerisinde Yarımada Rehberi hazır olacak. Eline bu rehberi alan ya da internetten takip eden, Yarımada’da yürümek istiyorsa yürüyecek, köy pazarlarında alışveriş yapmak istiyorsa yapacak, festival varsa ona katılacak. Bir odalı pansiyondan, üç odalı pansiyona kadar her ev pansiyon olacak; konuk ağırlayacak. Organik tarımı, organik köyü, iyi tarımı destekliyoruz. Keçi isteyene keçi, koyun isteyene koyun, mandıra isteyene mandıra, bütün kooperatifler vasıtasıyla bunları tek tek yerine getireceğiz” diye konuştu.

İzmir’in dünya gurme kentler ağına üye olduğunu da hatırlatan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İzmir 4 milyon 150 bin İzmirli ile her konuda ayağa kalkıyor. İzmir gelişiyor. İzmir doğasını, yaşam tarzını, kültürünü bozmadan kendi gücüyle, kendi olanaklarıyla ayağa kalkıyor. Alaçatı’da ot, Germiyan’da ekmek, Nohutalan’da kavun, Seferihisar’da mandalina festivalleri düzenleyeceğiz. Yarımada’da önce hafta sonları canlanacak; turizmi daha sonra 12 aya yayacağız Bu festival de, Yarımada Stratejik Planı doğrultusunda hayata geçirdiğimiz bir festivaldir. Emeği geçenler teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi tüm birimleriyle, belediye başkanlarımız, üniversitelerimiz ile Urlalılarla birlikte kalkınma yolunca emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.”

Bir Cevap Yazın