Şairler ‘Attila İlhan’ anısına yarışıyor

Karsiyaka-Attila İlhan 2Karşıyakalı usta şair Attila İlhan’ın anısını yaşatmak ve edebiyat dünyasına yeni yetenekler kazandırmak isteyen Karşıyaka Belediyesi’nin açtığı şiir yarışmasında geri sayım başladı. Son başvuru tarihi 6 Mayıs olan yarışmada birinci seçilecek eserin sahibi, “Attila İlhan Şiir Ödülü”nün ve 5 bin TL’nin sahibi olacak. Ödül töreni, İlhan’ın doğum günü olan 15 Haziran’da gerçekleşecek.

YENİ ŞAİRLER, YENİ ESERLER

Karşıyaka Belediyesi’nin, kentin yetiştirdiği en önemli değerlerden biri olan usta şair Attila İlhan’ın anısına düzenlediği şiir yarışması, büyük ilgi gördü. Yeni şairler ve yeni eserlerin topluma kazandırılmasına da katkı sağlayacak yarışmaya yoğun katılım olurken, son başvuru tarihi 6 Mayıs 2015 olarak açıklandı. Yarışmaya katılmak isteyenler; eserlerini elden, posta ya da kargoyla, Karşıyaka Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ulaştırabilecek. Yayına hazır kitap dosyasıyla katılma koşulu getirilen yarışmada ödül almış ya da kitap oylumu taşımayan eserler değerlendirmeye alınmayacak.

TÖREN DOĞUM GÜNÜNDE

Yarışmanın jürisinde ise edebiyat dünyasının simge isimleri; Doğan Hızlan, Hüseyin Yurttaş, Hidayet Karakuş, Ünal Ersözlü, Tuğrul Keskin ve Attila İlhan’ın ailesi adına Kerem Alışık yer alacak. Jürinin değerlendirmeleri sonucunda birinci seçilecek eser, Attila İlhan’ın doğum günü olan 15 Haziran’da, Bostanlı Suat Taşer Sahnesi’nde düzenlenecek törenle açıklanacak. “Attila İlhan Şiir Ödülü”ne layık görülen eserin sahibi, 5 bin TL’lik para ödülünün de sahibi olacak. Yarışmaya ilişkin detaylı bilgi, Karşıyaka Belediyesi’nin resmi web sitesi “www.karsiyaka.bel.tr” adresinden alınabilecek.

SANATA TAM DESTEK

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Türkiye’nin aydınlanma mücadelesine katkı sunmuş ve eserleri ile geleceğe ışık tutmuş Karşıyakalı Attila İlhan’ın ismini şiir yarışması ile ölümsüzleştiriyoruz. Attila İlhan, Türk ve dünya edebiyatında haklı yerini almış bir şairimizdir. Onun eserlerine sahip çıkmak, yaşatmak ve yeni şairlerin önünü açmak gibi bir sorumluluğumuz var. Düzenlemiş olduğumuz yarışmayla, yeni şairlerin ve eserlerin sanat dünyasında adını duyurmasına katkı sağlayacağız. Her zaman da destek olacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın