Bienal de var, Roman havası da

s387775İzmir’de Mayıs, Büyükşehir Belediyesi’nin birbirinden renkli etkinlikleriyle kültür-sanat açısından oldukça hareketli geçecek. Gülsin Onay, Okay Temiz, Hakan Aksev, Makbule Kaya ve Tolga Çandar gibi tanınmış sanatçıların sahne alacağı kentte, Uluslararası Sanat Bienali’nden Roman gecesine kadar pek çok önemli etkinlik de var.

Kentin en prestijli kültür-sanat mekanı olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), Mayıs ayında birbirinden seçkin konserler ve sergilerle İzmirliler’e keyifli bir bahar yaşatmaya devam edecek. AASSM, 4 – 11 Mayıs tarihleri arasında 3. Uluslararası İzmir Sanat Bienali’ne de ev sahipliği yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile düzenlenen bienalde 14 ülkeden 120 sanatçı İzmir’de buluşarak eserleri aracılığıyla duygularını sanatseverlerle paylaşacak. Resim, seramik, yerleştirme, baskı resim, heykel, fotoğraf ve video art sanat dallarında 400 eserin yer alacağı bienalde birbirinden değerli sanatçıların konferanslarına da yer verilecek.

Okay Temiz, Yetkin Dikinciler ve Hakan Aysev AASSM’de

4 Mayıs Pazartesi günü, Ege Yaylı Çalgılar Beşlisi ve Perküsyon topluluğunun konseri var. Pop-Rock tarzında şarkıları kendi düzenlemeleriyle ortaya koyan topluluk, bu konserde Sting, Michael Jackson, Queen, Elton John, Nat King Cole, Elvis, Beatles gibi ünlü sanatçı ve toplulukların unutulmamış şarkılarını seslendirecekler. Kemanda Hakan Özaytekin ve Tolga Akın, Viyolada Alp Gültekin, Viyolanselde Arzu Gök, Kontrabasta Bülent Oral ve perküsyonda Ali Çetir yer alacak. Konser AASSM Küçük Salon’da gerçekleştirilecek.

5 Mayıs Salı günü, Küçük Salon’da Volkan Kartal (obua), Elif Odabaş (korno) ve Başarcan Kıvrak (piyano) klasik müzik sevenler için sahne alacak.

6 Mayıs Çarşamba günü, tiyatro sanatçısı Yetkin Dikinciler’in anlatımıyla, The Legacy (Miras) Projesi İzmir’e geliyor. Neyzen Kerem Tufan, kompozitör Caner Anar ve semazen Nurhak Gönen tarafından Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin rubaileri sahneye konulacak. “Ses, nefes, ruh, beden” birlikteliğinin yansıması olarak düşünülen bu projede Rumi’nin rubaileri “ses”, ney “nefes”, sema “beden” öğelerini simgeliyor. AASSM Büyük Salon’da gerçekleşecek konserde Ege Sanat Senfoni Orkestrası’nın şefliğini Naci Özgüç yapacak.

7 Mayıs Perşembe günü, Büyük Salon’da Aydın Esen Group Feat konseri var. Klavyede Aydın Esen, bas gitarda Greg Jones, davulda Bob Moses ve perküsyonda Okay Temiz yer alacak.

7 Mayıs Perşembe günü Küçük Salon, Beyaz Geceler ile “Lied” akşamına ev sahipliği yapacak. Solist sanatçı soprano Birgül Su Ariç, bass Tevfik Rodos, Mehmet Ariç’in piyanosu eşliğinde Çaykovski ve Rahmaninov şarkılarını yorumlayacak.

11 Mayıs Pazartesi günü, viyolanselde Dilbağ Tokay, piyanoda Emine Sardaroğlu “Çello, Piyano Duo” konseriyle izleyici karşısına çıkacak. Renkli programlarıyla ve özgün yorumlarıyla beğeni toplayan sanatçılar, Küçük Salon’da verecekleri konserde J. Brahms, Ahmed Adnan Saygun ve Özkan Manav’ın eserlerine yer verecek.

12 Mayıs Salı günü, Bilkent Nefesli Topluluğu Küçük Salon’da konser verecek. Obuada Selçuk Akyol ile Ufuk Soygürbüz, klarnette Nusret İspir ve Selen Akçora, fagotta Ozan Evruk ile Onur Üzmez, korno da ise Güloya Altay ile Tayfun Avcıoğlu izleyici karşısına çıkacak.

13 Mayıs Çarşamba günü Büyük Salon’da 8 bayan müzisyenden oluşan Allegra Ensemble ve Hakan Aysev “Bi Dünya Müzik” adını verdikleri programlarıyla bahar havası estirecek. Konserin şefliğini ve aranjörlüğünü Osman İşmen yapıyor.

14 Mayıs Perşembe günü ise İzmir Oda Orkestrası, Küçük Salon’da “Bahar Konseri” verecek. Nesrin Bayramoğulları’nın şeflini yapacağını konserde Vivaldi’nin “Mevsimler”, G. Holberg’in “Suit” eserleri yorumlanacak. Ozan Akkol da kemanıyla konsere eşlik edecek.

AASSM’deki konserlerin biletleri www.aassm.org.tr ile www.izmir.bel.tr/Kultursanat adreslerinden ya da AASSM, İzmir Sanat ve İsmet İnönü Sanat Merkezleri’nden temin edilebilecek. Tüm etkinliklerin başlama saati 20.00.

Bir Cevap Yazın