İzmir’de flamingolardan sonra pelikanlar için de ada yapılacak

s217003İzmir Kuş Cenneti’ne dünyanın 3. büyük flamingo adasını kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Homa Dalyanı’na bir “pelikan adası” kurmaya hazırlanıyor.

İzmir Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) 2015 Yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. İZKUŞ’un 2014 Yılı Faaliyet Raporu ve kesin hesabının görüşüldüğü toplantıda 1 yıl boyunca görev yapacak encümen üyeliklerine ise Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi Semra Aksu, Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi Nurşen Balcı ve Menemen Belediyesi Meclis Üyesi Yakup Eyrice seçildi.
İzmir Kuş Cenneti’nde yürütülen çalışmalar ve son gelişmelerin aktarıldığı toplantıda, bölgede yeni türlerin varlığına dikkat çekildi. İZKUŞ Genel Kurulu’nda verilen bilgiye göre, Küçük Kuğu ve Ağaç Kamışçını türleri ilk kez Gediz Deltası – İzmir Kuş Cenneti’nde görüldü. Böylelikle Cennet’teki tür sayısı 292’ye çıktı. Ayrıca su kuşu türü olan Gülen, Sumru, Bahri, İnce Gagalı Martı, İspinoz da İzmir Kuş Cenneti’nde bu yıl ilk kez üredi. Türkiye’de yaşayan en büyük kartal türü olan Ak Kuyruklu Kartal’da cennette görülmeye başlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZKUŞ’un ortaklaşa yaptığı Flamingo Adası’nda da bu yıl kuluçkaya yatan flamingolardan 7 binin üzerinde yavru dünyaya geldi. Böylelikle bölgedeki flamingo sayısı 30 bine ulaştı. Sumru ile Akdeniz Martısı, Türkiye genelinde en çok İzmir Kuş Cenneti’nde kuluçkaya yattı. Türkiye’nin hiçbir yerinde üremeyen kuğuların sayısı 14’e ulaştı. Tüm bu olumlu gelişmelerin, alanın düzenli olarak izlenmesi, tatlı su verilmesi ve flamingo adasının yapılması gibi çalışmalarla yaşandığı bildirildi.

Pelikan sayısı artacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Kuş Cenneti’nin korumak, geliştirmek ve tanınırlığını artırmak için çok yoğun çaba harcadıklarını belirti.
Geçtiğimiz Pazar 18 bin kişiyle günlük ziyaretçi rekoru kıran İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın Çiğli ve Kuş Cenneti bölgesinin tanınmasına önemli katkı koyduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, Homa Dalyanı’nda yürüttükleri projenin tamamlanmasıyla da Kuş Cenneti’nin başlı başına bir çekim merkezi olacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu, flamingo adasının ardından Homa Dalyanı’nda pelikanlar için de bir ada oluşturacaklarını ifade etti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de flamingoların üreyebildikleri tek alan olarak kalan İzmir Kuş Cenneti’nde 2012 yılında “flamingo adası” kurmuştu. 6500 metrekare alan üzerine kurulan adada 2014 yılında 7 binin üzerinde flamingo dünyaya geldi.

Homa Dalyanı’nda çalışma sürüyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, giderek sığlaşan Homa Dalyanı’nı yeniden eski günlerine döndürmek ve balık üretimini artırmak için çalışma yürütüyor. Kanallar açılarak derinleştirme çalışmaları yapılıyor, çıkan tarama malzemesi ile balıkların kaçmasına neden olan dalyanın kuzeyindeki duvarlar güçlendiriliyor. Yaklaşık 1 kilometrelik bölümde tamir çalışması yürüten İZSU, dalyanda çıkan tarama malzemesi ile kuşlar için adacıklar oluşturmayı hedefliyor. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilerinin de görüşleri alınarak başlatılacak çalışmalarda kuşların üreme dönemi gözetilecek.

Bir Cevap Yazın