3’tü, 5 oldu

s875713İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nın zebra ailesinde tam bir “bahar bereketi” yaşanıyor. Son bir ay içinde ikinci zebra yavrusu da dünyaya gelince, Mart ayına kadar 3 olan zebra sayısı, bu doğumla birlikte 5’e yükseldi.

Doğada sayıları gittikçe azalan birçok yabani hayvan türü, İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndaki rahat ve güvenli ortam sayesinde hızlı bir şekilde üremeye başladı. Geçtiğimiz ay parktaki ilk zebra yavrusunun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesiyle yaşanan sevinç şimdi ikiye katlandı. Dişi zebralardan bir diğeri de annelik heyecanıyla tanıştı. Henüz bir ay önce 3 zebranın yaşadığı Afrika Savanı’ndaki zebra sayısı 5’e yükseldi. Doğumdan hemen birkaç saat sonra annesinin peşinden koşmaya başlayan yavru zebra, park ziyaretçilerine de güzel bir sürpriz yaşattı. 2013 yılında İsrail’den getirilen zebra ailesi, İzmir’de dünyaya gelen yavrularıyla birlikte adeta mutluluğun resmini çiziyor.

İlkleri yaşatıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2008 yılında hizmete açtığı İzmir Doğal Yaşam Parkı, hayvanların vahşi hayattaki koşullarını aratmayan, içinde özgürce dolaşabildiği barınaklarıyla uluslararası kuruluşlar tarafından da kabul gördü. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği’ne (EAZA) üye olan parkta, birçok ilk yaşandı. Türkiye’de doğan ilk fil olan İzmir ile kardeşi Deniz de burada dünyaya geldi.

Bir Cevap Yazın