İki fuar bir arada

s94927Ekoloji İzmir ve Olivtech fuarları, Fuar İzmir’de düzenlenen ortak törenle kapılarını açtı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Eylül ayından itibaren İzmir’in, dünyanın en önemli fuarlarına ev sahipliği yapmaya başlayacağını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Türkiye’nin en büyük ve en nitelikli fuar kompleksi Fuar İzmir, MARBEL ve Boat Show fuarlarının ardından şimdi de aynı anda iki fuara ev sahipliği yapıyor. Ekoloji İzmir – 6. İzmir Organik Ürünler Fuarı ile 5. Olivtech – Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle kapılarını açtı.

Törenin açılışında konuşan Başkan Kocaoğlu, İzmir’in 90 yıllık bir fuarcılık geleneğine sahip olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Türkiye, İzmir fuarında yenilikleri, yeni tasarımları öğrendi. İlklerin kenti olan İzmir, şimdi Fuar İzmir ile yeni bir yolculuğa çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planlamasından kamulaştırmasına, inşaatına kadar 10 yıldır uğraştığı, 25 Mart günü Mermer Fuar’ı ile kapılarını açtığı Fuar İzmir, kentimize sanayi ticaret, tarım, hizmet sektörü ve turizmde çok büyük sıçrama yaptıracaktır. Bugün de iki fuarın açılışını birden yapıyoruz. Olivtech’te ilk yıl, yani 2011’de 120, geçtiğimiz yıl ise 184 katılımcı vardı. Bu yıl 206 katılımcımız var. Fuarcılığımızı büyütmek, bu mekanı Türkiye’nin en önemli fuar platformu haline getirmek zorundayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ çalışmalarını bu amaç doğrultusunda dünya genelinde sürdürecektir.”

Zeytin ranta kurban edilemez

Kapılarını açan iki fuar kapsamında sempozyum ve paneller de düzenleneceğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, Olivtech Fuarı’nın baş aktörü olan zeytinin kutsal kitaplarda yer alan efsane bir ağaç olduğunu hatırlatarak, “Zeytin barışın, yaşamın, ölümsüzlüğün sembolü; Akdeniz uygarlığının temeli. Üretiminin de tüketiminin de artırılması gereken, ranta kurban edilmemesi gereken en kıymetli varlıklarımızın başında geliyor” dedi.

Bir Cevap Yazın