İzmir’e yeni bir kavşak daha geliyor

s405255Bornova’yı Bayraklı kıyılarıyla buluşturacak ulaşım aksının son halkasını oluşturan Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı’nın temeli törenle atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törendeki konuşmasında, Büyükşehir’e yönelik karalama kampanyası hakkında önemli mesajlar verdi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve başkanına rüşvet, riya bulaşmaz. Adaletsizlik, ahlaksızlık, hırsızlık, soysuzluk şerefsizlik bulaşmaz. Çok uğraştınız, çok kara çaldınız ama bizim yolumuz belli. Yolumuz insanlık, adalet, hizmet, insanı yüceltmek yolu.”

Hayata geçirdiği karayolu köprülü kavşakları ve karayolu alt geçitleri ile kentin pek çok kilit noktasında kesintisiz ulaşım sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Altınyol’dan Bayraklı ve Bornova ilçelerine ulaşımı kolaylaştıracak “Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı”nı da kente kazandırıyor. İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı ünlü Homeros’un adını taşıyan Bornova’daki vadiyi, Meles deltasına geçişi sağlayan Bayraklı Altınyol kıyılarıyla buluşturan aksın son aşaması olan kavşağın temeli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. 22,5 milyon TL maliyetle yaşama geçirilecek kavşağın 1 yılda tamamlanacağını belirten Başkan Kocaoğlu, Homeros Bulvarı’nın ardından bu projenin de tamamlanmasıyla birlikte İzmir’in, tarihinde ilk kez 35 metre genişliğinde, her türlü donanına sahip 2 bulvara sahip olacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu, inşaat çalışmaları ve kamulaştırmalar tamamlandığın proje maliyetinin 100 milyon TL’ye ulaşacağını kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma yaptığı yatırımlardan örnekler veren Başkan Aziz Kocaoğlu, 11 yılda otobüslerin yenilendiğini, 11 kilometre olan raylı sistemin 100 kilometreye çıkarıldığını, Mayıs ayı içerisinde İZBAN’ın Torbalı hattıyla birlikte 30 kilometre daha ilave olacağını ve yeni alınan 85 çekerin gelmesiyle birlikte metro sefer sıklığını 1,5 dakikaya indireceklerini ifade etti.

s40211Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı

Bayraklı trafiği için hayatı taşıyan projenin İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde hayata geçtiğini belirten Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ise, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir çok ortak projeyi hayata geçirdiklerini söyleyerek bundan sonra yine birlikte hayata geçirecekleri projeler için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.

Şu anda Smyrna Meydanı’ndan Anadolu Caddesi’ne kadar bağlantıyı sağlayan mevcut Bayraklı Adnan Kahveci Kavşağı’nın tren yolu geçişinden sonraki bölümü yenilenerek köprülerle Altınyol’a kadar uzatılacak. Böylece Altınyol bağlantısıyla Konak ve Karşıyaka yönünden gelen araçlar, Nur Sultan Azerbayev Bulvarı, Smyrna Meydanı, Manas Bulvarı ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin tümünü aşıp  Bornova ve  Homeros Vadisi’ne kadar ulaşabilecek.

Yeni köprülü kavşak sayesinde, Bornova ve Bayraklı yönünden (Smyrna Meydanı üzerinden) Konak ve Karşıyaka’ya de Altınyol aracılığıyla kesintisiz bağlantı sağlanmış olacak. İhale kapsamında 1.5 kilometreye yakın yol ve tretuvar düzenlemesi ile 7 bin 900 metrekarelik köprülü kavşak yapılacak.

 

Bir Cevap Yazın