Dünyadaki “1 saat karanlığa” İzmir’den destek

s165604İzmir Büyükşehir Belediyesi binası ve Saat Kulesi’nin ışıkları, Cumartesi akşamı bir saat süreyle karartılarak küresel iklim değişikliğiyle mücadeleye sembolik destek verilecek.

Çevre konusundaki en büyük kitlesel hareketlerden sayılan “ışıkların bir saatliğine kapatıldığı” WWF Dünya Saati uygulamasına İzmir Büyükşehir Belediyesi de destek verecek. Dünyanın en büyük doğa koruma kuruluşlarından olan ve dünya çapında beş milyon destekçiyle 100’den fazla ülkede çalışan WWF’nin Türkiye ayağı WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ile işbirliğine giden İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu farkındalık hareketine ışıklarını 1 saat kapatarak katılacak.
Bu yıl tüm dünyada milyonlarca insanın katılması beklenen Dünya Saati uygulaması, 28 Mart 2015 Cumartesi akşamı 20:30 ile 21:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Bu bir saatlik süre zarfında İzmir Büyükşehir Belediyesinin yönetim ve ek binalarının güvenlik haricindeki dekoratif aydınlatmaları ve Saat Kulesi aydınlatmaları kapatılarak küresel ısınmaya karşı farkındalığın artırılmasına çalışılacak.
2007 yılından bu yana düzenlenen “Earth Hour” (Dünya Saati), başkentlerde ve büyük kentlerde ülkeleri temsil eden büyük ve görkemli yapılar başta olmak üzere, ışıkların bir saatliğine kapatılması ile küresel iklim değişikliğiyle mücadele anlamında sembolik bir hareket olarak uygulanıyor. Dünya Saati’ne 2014 yılında, Türkiye de dahil olmak üzere 162 ülke ve 7 binden fazla şehir katıldı.

Bir Cevap Yazın