Gençlere devlet destekli deneyim

GEDIZIS4Üniversite mezunları, iş ararken deneyimsizlik engeline takılıyor. “Çalışmadan nasıl deneyim kazanabilirim” diyen gençlere devlet yardım eli uzattı. Gediz Üniversitesi İstihdam Fuarı’na katılan İŞKUR Danışmanı Derya Çiftçi, “İşsizlere günlük 25 TL harçlık ve sigorta primi ödeyerek 160 güne kadar çalışma imkanı sağlıyoruz, ancak pek bilinmiyor” dedi.

Gediz Üniversitesi Kariyer Merkezi, İstihdam Fuarı’nı 2’nci kez düzenledi, öğrencilerle iş dünyası kampüste buluşturuldu. Yapı Kredi Bankası, Sheraton Oteli, Mazhar Zorlu Holding, Aynes Gıda ve İzmir’de uçak motoru parçaları üreten Kale Pratt&Whitney gibi farklı sektörlerden 30 firma katıldı. İş fırsatları ayaklarına gelen Gediz Üniversitesi öğrencileri eğitim gördükleri alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin yetkilileriyle görüştü, kimileri daha mezun olmadan çalışma şansı yakaladı.
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İş ve Meslek Danışmanı Derya Çiftçi de istihdama yönelik uygulamalar hakkında bilgilendirdi. Çiftçi, üniversite mezunlarının iş hayatına atılırken önlerine çıkan engellerden birinin de deneyimsizlik olduğuna işaret etti. Çiftçi, “İşyerleri deneyim istiyor, gençler de ‘Çalışmadan nasıl deneyim kazanabilirim ki’ diyerek haklı olarak tepki gösteriyor. İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programı ile devlet desteği sağlayarak bu soruna çözüm getiriyor” diye konuştu, şunları kaydetti:

GEDIZIS2Bu fırsatı değerlendirin
“Kurumumuza kayıtlı 15 yaş üzeri işsizleri, 160 güne kadar çalışmalarını sağlayarak deneyim sahibi yapıyoruz. Bu sürede günlük 25 TL harçlık ödüyor, SGK primlerini de karşılıyoruz. Böylece hem deneyimsizlik sorunu çözüme kavuşuyor hem de işverenler çalıştırmak istediği kişiyi hiçbir maddi yükümlülük altına girmeden işyerinde gözlemleme şansı yakalıyor. Ancak bu program yeterince bilinmiyor. Vasıfsız işler dışındaki tüm meslek alanlarında en az 2 çalışanıyla faaliyet gösteren işyerleri İşbaşı Eğitim Programı’na katılabilir, işsizler de bu konuda işletmeleri bilgilendirebilir.”
Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik de İŞKUR’a ve katılımcı firmaların yöneticilerine teşekkür etti. Prof. Dr. Çevik, yetiştirdikleri işgücü ile işverenleri bir araya getirdikleri fuarın önemine değindi, şunları söyledi: “İş dünyasından kopuk bir eğitim modeli ancak işsiz mezunlar verir. Öğrencilerimizin daha mezun olmadan çalışmalarını istiyoruz. Bunun yolu talep edilen alanlarda kaliteli eğitim sunmaktan ve iş alemiyle gençlerimizi her fırsatta buluşturmaktan geçiyor. İkincisini gerçekleştirdiğimiz Gediz Üniversitesi İstihdam Fuarı işte buna hizmet ediyor.”

Bir Cevap Yazın