İZMİR SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN GÖRME ENGELLİLERİNE DOĞRU SAĞLIK BİLGİLERİ

FLZ_2989Tüm içeriği sağlık bilgilerinden oluşan, Türkiye’nin ilk sağlık takvimi bu yıl çak farklı tasarımlar geliştirdi, bunlardan biri de Sesli Sağlık Takvimi. “Sesli Sağlık Takvimi” Projesi’nde, destekleri için Türkiye Görme Engelliler Kitaplığı’na (TÜRGÖK), sponsorluk için İzmir Arçelik Çalışanları ile İzmir Arçelik Bayileri’ne ve işbirliği için ve seslendirmede katkıları bulunan TRT spikerlerine teşekkür belgeleri verildi.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Araştırma ve Sağlığın Geliştirilmesi Şubesi’nin tasarladığı tüm içeriği sağlık bilgilerinden oluşan 365 yapraklı “Sağlık Takvimi” 2015 yılına yeni tasarımlarıyla çok farklı girdi, hedef kitlesini genişletti.

Geleneksel 365 yapraklı kütük (blok) takvim kültürü kullanılarak tasarlanan “Sağlık Takvimi”nin önyüzünde sağlıkla ilgili özlü sözler, özel gün kutlamaları ile İzmir ve Ege Bölgesi illerine ait namaz vakitleri yer alıyor. Arka yüzünde ise her güne ait farklı bir sağlık konusu, sağlıkla ilgili kısa kısa bilgilendirme bölümü, yine her güne ait yemek menüsü ve yaklaşık kalori miktarları ile ara öğün önerileri bulunuyor.

2014 yılında gördüğü ilginin enerjisiyle 2015 yılında birçok yeniliklere imza atan Sağlık Takvimi, görme engelli vatandaşlar için seslendirildi, Android uygulaması ücretsiz olarak kullanıma sunuldu, masa başında çalışanlar için ise masa takvimi olarak tasarlandı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün hazırlayıp sunduğu Sağlık Takvimi’nden bu yıl 50.000 adet basıldı ve İlçe Sağlık Müdürlükleri aracılığıyla halka ücretsiz olarak dağıtıldı.

Görme engelli vatandaşlar için “Sesli Sağlık Takvimi”…

2015 Sağlık Takvimi’nin en önemli yeniliklerinden biri ise büyük bir titizlikle hazırlanan sağlık bilgilerinin görme engelli vatandaşların erişimine sunulması oldu. Doğru sağlık bilgilerinin mümkün olan en geniş kitleye ulaştırılması hedefiyle görme engelli vatandaşlar için hazırlanan “Sesli Sağlık Takvimi” Projesi, Türkiye Görme Engelliler Kitaplığı’nın (TÜRGÖK) destekleri ve işbirliği, İzmir Arçelik Çalışanları ile İzmir Arçelik Bayileri sponsorluğunda hayata geçirildi.

TRT spikerleri tarafından (takip eden günler farklı kişilerce seslendirilmek üzere) seslendirilen 2015 Yılı Sağlık Takvimi, 5.000 adet CD aracılığıyla Türkiye genelindeki TÜRGÖK üyesi görme engelli vatandaşlara ücretsiz olarak ulaştırıldı.

Bir Cevap Yazın