Işıklı ayakkabılar geri dönüyor

90’ların unutulmazlarından biri olan ışıklı ayakkabılar artık çok geride kaldı. Eskiden dünyanın en havalı şeylerinden biri olarak gördüğümüz bu ayakkabılara rastlamak artık neredeyse imkansız. Ancak Japon merkezli No New Folk ekibinin geliştirdiği Orphe, bu ayakkabıları yeniden popüler hale getirmek istiyor.

Altında toplamda 100’den fazla LED‘in yer aldığı Orphe adlı bu ayakkabıda 9 adet yön sensörü yer alıyor. Bu yön sensörleri sayesinde yapılan hareketlerle ilgili bilgiler telefona aktarılıyor, hareketlere göre ışıkların değişmesi sağlanıyor ve hatta ayak hareketleriyle oyun bile oynanabiliyor. Işıkların ne zaman ve hangi renkte yanacağı ayakkabının uygulaması üzerinden kontrol edilebiliyor. Belirli bir hareket yapıldığında veya yere basıldığında renkler değişiyor. Dansçılar göz önüne alınarak geliştirilen ayakkabılar, ayak hareketlerini daha belirgin hale getirerek performansa bambaşka bir hava katıyor.

Indiegogo‘da 30 bin dolar bağış bekleyen proje sadece birkaç gün içerisinde 8 bin dolar toplamayı başardı. En erken 2015’in aralık ayında kullanıcılarla buluşacak olan ayakkabıya 270 dolara sahip olmak mümkün.

Bir Cevap Yazın