Çanakkale ruhu Karşıyaka’ya taşınacak

Karsiyaka_3432Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılını coşkuyla kutlamaya hazırlanan Karşıyaka Belediyesi, Çanakkale Şehitler Anıtı’nın 5,5 metrelik maketini Mavişehir’e dikecek. Bu özel günde, Çanakkale Savaşı’nı anlatan fotoğraflardan oluşan ‘Burası Çanakkale’ temalı bir de açık alan sergisi oluşturulacak. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Çanakkale ruhunu Karşıyaka’ya taşıyacağız” dedi.

ŞEHİTLER ANITI KARŞIYAKA’DA
Karşıyaka Belediyesi, tarihimizdeki en önemli kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümünde, Çanakkale ruhunu Karşıyaka’ya taşıyacak önemli bir projeye imza attı. 18 Mart’taki büyük gün için aylar öncesinden hazırlıklara başlayan belediye, savaşlar sırasında şehit düşen 253 bin Türk askeri anısına yaptırılan Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın 5,5 metrelik maketini hazırlattı. Çanakkale’deki anıtın bire bir örneği olan maket, Mavişehir Meydan Parkı’na yerleştirilecek ve kalıcı olacak.

BÜYÜK ZAFERİN HİKAYESİ
Heykelin açılışı, zaferin yıl dönümü olan 18 Mart Çarşamba günü saat 18.00’de, geniş katılımlı bir törenle gerçekleştirilecek. Mavişehir Meydan Parkı’ndaki (Denizkent Restoran karşısı) törenin ardından aynı alana bir de açık hava sergisi açılacak. Sergide; tarihi savaş fotoğrafları, Çanakkale’den fotoğraflar, savaşı anlatan kronolojik bilgiler ve yazıların yer aldığı dev panolarla, A’dan Z’ye büyük zaferin hikayesi anlatılacak. Törene gelen katılımcılara, Çanakkale Şehitleri Anıtı figürlü anahtarlıklar hediye edilecek.

Karsiyaka_8749“O RUHU KARŞIYAKA’YA GETİRDİK”
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “İzmir’de yaşamamıza rağmen, birçok insanımızın Çanakkale’de yaşananları öğrenmek ve görmek adına Çanakkale’ye gidemediğini veya gitmediğini biliyoruz. Türk halkının var olmasının temel nedenlerinden birini oluşturan bu savaşların, insanlarımıza bireysel, toplumsal ve kurumsal sorumluluklarımız gereği öğretilmesi adına böyle bir çalışmayı gerçekleştirdik ve ‘İnsanlarımız Çanakkale’ye gidemiyorsa, Çanakkale’yi biz İzmir’e getirelim’ dedik. Yaşananları tek tek yeniden anlatmak ve tarihsel bilgileri yeniden aktarmak yerine, görsellerle o anları yaşatmaya çalışacağız. Herkesi açılış törenimize ve sergimizi gezmeye bekliyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın