Karşıyaka’nın köyleri meyve kokacak

Karsiyaka_9613Kırsal kesimlerin yeşillendirilmesini ve üretimin teşvik edilmesini hedefleyen İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyeleri, Karşıyaka sınırlarındaki köylere 2 bin adet meyve fidanı dağıttı. Başkan Akpınar “Tarımı ve üretimi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

AMAÇ TARIMI GÜÇLENDİRMEK
Tarım alanlarının korunması, tarım arazilerinin üretime kazandırılması, erozyonun önlenmesi, meyveciliğin geliştirilmesi ve tarımsal çeşitliliğin artırılması için mücadele yürüten İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyeleri, mahalle statüsü kazandırılan Yamanlar ve Sancaklı köylerinde 2 bin adet, armut, elma, erik, kayısı ve şeftali fidanları dağıttı. Dikilecek fidanlarla boş araziler üretime ve yeşile kazandırılacak, üretilecek sağlıklı meyveler sofralarda daha fazla yer alacak.

KİŞİ BAŞI 25 ADET
Kırsal kesimde gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi kapsamında dağıtılan meyve fidanları köyde yaşayan kişi başına 25 adet olarak belirlendi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Azmi Akbaytürk’ün de katıldığı dağıtım töreni şenlik havasında geçti. Köylüler, meyve fidanı dağıtımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ağaçlandırma çalışmalarına ara vermeden devam eden Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne talep gelmesi durumunda gelecek yılda da meyve fidanı dağıtılacak.

TARIMI VE ÜRETİMİ DESTEKLİYORUZ
Tarımı ve üretimi desteklediklerini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “İzmir Büyükşehir Belediyemizle birlikte 2 köyümüze meyve fidanı dağıtıyoruz. Köylerimiz mahalle statüsüne büründü ama biz hala köy olarak kabul ediyoruz. Çünkü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi köylü milletin efendisidir. Köylülüğümüzü hiçbir zaman yitirmeden üretimden yana olan tavrımızı gösteremeye devam edeceğiz. Çocuklarımız, genç fidanlarımız, bu fidanları dikecek sonra hep beraber meyvesini birlikte yiyeceğiz. Çünkü bana söz verdiler kendileri dikecekler, kendileri sulayacaklar ilk meyveleri de birlikte yiyeceğiz. Büyükşehir Belediyesi’ne köylerimize verdiği destekten dolayı sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın