Evini kiraya verenler dikkat!

GEDIZKIRA4Gediz Üniversitesi Kira Hukuku Sempozyumu’nda pek bilinmeyen yargı kararları açıklandı. Yargıtay, komşusunun gürültüsünden, kötü davranışından, yemek kokusundan rahatsız olan kiracının açtığı davalarda kiraya vereni de sorumlu tutuyor. Manevi ayıp kabul edilen bu hallerde kiracılara kira indirimi, tazminat ve fesih hakkı doğuyor

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği bilimsel toplantılar “Kira Hukuku Sempozyumu” ile devam etti. Yedi üniversiteden kira hukuku üzerine kitapları ve akademik çalışmaları bulunan, ülkemizin bu alandaki önde gelen uzman akademisyenlerinin katıldığı etkinlikte, kiracı-kiraya veren ihtilaflarına ilişkin yargı kararlarına da dikkat çekildi. Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat İnceoğlu, yüksek yargının manevi ayıba dönük kiracı lehine kararları bulunduğunu, kamuoyunda ise pek bilinmediğini ifade etti. Doç. Dr. İnceoğlu, Yargıtay’ın kiraya vereni sadece konuttaki kusurlardan sorumlu tutmadığını, 3’üncü kişilerin davranışlarını da manevi ayıp kapsamına alarak mülk sahibini sorumlu kabul ettiğini dile getirdi. Doç. Dr. İnceoğlu, “Evi kiraladınız, komşunuz gürültü yapıyor ya da size hakaret ediyor, kötü davranıyor… Apartmana Çin Restoranı açıldı, kötü kokular geliyor… Binanın yakınından otoyol geçti, gürültü gelmeye başladı… Rahatsızlığa neden olan bu gibi durumlarda da kiraya veren sorumlu. Tüm bunlar manevi ayıp olarak değerlendirilip kiracı lehine kararlar çıkıyor” dedi.

Yeni kanunda da var!
Doç. Dr. Murat İnceoğlu, manevi ayıp olması halinde kiracılara kira indirimi, tazminat talebi ve sözleşmenin feshi haklarının doğduğunu kaydetti, “Kiraya verenler, 3’üncü kişilerin davranışlarından da sorumlu tutulabileceklerini bilmeli” uyarısında bulundu. Doç. Dr. İnceoğlu, kiralanandaki ayıplara ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü: “Kira hukukunda, kiralananın kullanımına engel bir durum varsa ayıp olarak nitelendirilir. Yeni Borçlar Kanunu’nun 301’inci maddesine göre ayıbın teslim anında mevcut olması şart değil, sonradan da ortaya çıkabilir. Teslimden önceki ayıplar nedeniyle kiracı sözleşmeden dönebilir. Teslim sonrası ayıplarda ise öncelikle ayıbın giderilmesi talep edilir. Bu gerçekleşmezse kira indirimi, tazminat, fesih gibi haklar doğar. Yeni kanunumuzun 317’nci maddesi sadece basit tamiratla giderilebilecek hasarları kiracıya yükler, diğerleri kiraya verenin sorumluluğundadır.”

Bir Cevap Yazın