Üreticinin gözü bu fuarda

s66868610. Uluslararası İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışına katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, 2015 yılının İzmir tarımında farklı bir yıl olacağını belirterek, Türkiye’nin kalkınması için tarım ve hayvancılık sektörünün mutlaka ayağa kalkması gerektiğini söyledi.

Tarım sektörünün öncü kuruluşlarını biraraya getiren AgroExpo Eurasia Uluslararası Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, Kültürpark’ta 10’uncu kez kapılarını açtı. 6’ncı AnimalExpo Hayvancılık Teknolojileri ve Süt Endüstrisi Fuarı ile birlikte açılan fuar, 12 -15 Şubat tarihleri arasında ziyaretçi kabul edecek. Kültürpark’taki açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tarım ve hayvancılığın İzmir, Ege Bölgesi ve ülkemiz için vazgeçilmez ana sektör olduğunu belirterek, “Bu bilinçle çalışıp, üretip kalkınmak zorundayız. Ülkemiz kalkınacaksa mutlaka tarım ve hayvancılığın ayağa kalkması gerekmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi 11 yıldır tarıma destek vermektedir. Bugün Bayındır çiçeği ihraç ediyorsa, Tire Süt Kooperatifi marka olmuşsa, İzmir 2014 yılında en çok süt üreten il olmuşsa İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkısının, yol göstericiliğinin, Tarım Dairesi Başkanlığı’nın çalışmalarının, bizim verdiğimiz desteğin de bir nebze katkısı olduğu unutulmamalıdır. Şimdi yeni bağlanan ilçelerle çıtayı yükseltiyoruz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımızın büyük bir bölümü bitti. Kooperatifler, odalar ve üreticilerimizle yol haritamızı belirledik ve fiiliyata geçiriyoruz” diye konuştu.

“Tarımda farklı bir yıl olacak”
2015 yılının İzmir tarımında çok farklı olacağını ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Bundan sonraki yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve sektör temsilcilerinin inancıyla yolumuza devam edeceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 4 milyon 150 bin İzmirli arasında bir güven bağı var. El ele omuz omuza yapamayacağımız bir şey yoktur. Arazileri büyütemeyeceğimize göre kooperatifler kanalıyla sektörü büyütmek zorundayız. Gelişmiş ülkelerde tarım ve hayvancılık sektörü kooperatif kanalıyla büyümekte ve gelişmektedir. İzmir fuarcılığı, mermer sektöründe, gelinlik sektöründe, plastik sektöründe, zeytin ve zeytinyağı sektöründe, organik tarım sektöründe olduğu gibi tarım sektöründe de sektörün büyümesine öncülük edecektir” dedi.

Bir Cevap Yazın