Hedef yerinden yönetim

s404059İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından sınırlarına bağlanan 9 ilçede hizmet vermek üzere 93 iş makinesi satın aldı. 25 milyon liralık yatırımla alınan yeni araçlar, İnciraltı’nda düzenlenen törenle hizmete girdi. Başkan Kocaoğlu, “2015 yılında İzmir’de yerinden yönetim sistemini oturtacağız. İnançla ve inatla, doğru bildiğimiz yoldan ayrılmadan; ilkelerimizden, onurumuzdan, dürüstlüğümüzden ve adaletimizden ödün vermeden çalışmaya devam edeceğiz. İzmir’in her geçen günü, bugünden daha iyi olacak” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart yerel seçimleriyle sınırlarına bağlanan 9 ilçede hizmet vermek amacıyla filosuna kattığı 93 iş makinesini törenle hizmete aldı. İnciraltı Kent Ormanı Otoparkı’nda yapılan törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Prof. Dr. Hülya Güven, Mustafa Moroğlu, CHP İl Başkanı Bedri Serter, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Beydağ Belediye Başkanı S.Vasfi Şentürk ve Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kirletmeden zenginleşmek
Alınan araçların yeni bağlanan ilçelerde hizmet vereceğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Yerinden yönetimin esas olduğuna inanıyoruz. 19 ilçede İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin merkez binası ve şantiyesi olacak. Yeni bir organizasyona gidiyoruz” diye konuştu.
Bayındır’da alacakları 53 ve 80’er dönümlük iki arazide K.Menderes için büyük iş makinelerinin konuşlanacağı bir şantiye kuracaklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Bergama’da da 170 dönüm şahıs arazisini kamulaştırıyoruz. Orada da aynı şekilde Bakırçay’ın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, çiftçinin kalkınması için gereken soğuk hava deposu, işleme tesisi gibi ihtiyacı olan tesisleri yapıp kentin yerelde kalkınmasını sağlayacağız. 2015 yılı içinde yerinden yönetim sistemini oturtacağız” dedi.
Bu yıl ilk kez karla karşılaştıklarını ve önümüzdeki kış için özel araçlar alacaklarını belirten Başkan Kocaoğlu, temiz çevre için taş ocakları ve çimento fabrikalarının gerekli önlemleri almasını gerektiğini hatırlatarak önemli mesajlar verdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin elinden yetki alınmadan önce bir tane taş ocağı ruhsatı bile vermediklerinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Taş ocakları, çimento fabrikaları bu kentin inşaat maliyetlerinin artmaması için uygun olan yerde gereklidir. Ancak baca salınımlarına, atıklara karşı dünyada her türlü arıtma ve filtre yöntemleri her gün gelişiyor. Ya bunları yapıp hayatiyetlerini sürdürüp çevreye zarar vermeyecekler ya da cezayi müeyyide, o da olmazsa gerekirse kaldırılması gerekecek. ‘Hem kentin göbeğinde imalat yapayım, hem de vahşi üretim yapayım’ böyle bir şey yok!” şeklinde konuştu. 600 kilometrelik sahil şeridinde kenti kalkındırmak ve turizm sektörünü geliştirmek istediklerinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ancak bir taraftan da taş ocağına ÇED’in gerekli olmadığı raporları veriliyor. Belkahve’den, Nif Dağı’ndan Yarımada’ya mıcır gitse, hiç bir kişinin hiçbir kaybı olmaz. Biz bu bölgede yetki bizdeyken, bir tane taş ocağı ruhsatı vermedik. Bizim sınırımızın hemen sonrasında güzel ormanın içine taş ocağı ruhsatı verdiler. Bu bölgelerde çok daha fazla işlev görecek işlere bakmamız lazım. Kontrol etmek, kirletmemek kaydıyla gelişmek, zenginleşmek zorundayız. Biz emanetçiyiz. Çocuklarımıza daha sağlıklı çevre bırakmak durumundayız”

Bir Cevap Yazın