İzmir’de Japon Çağdaş El Sanatları

ddddAhmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) “Materyallere Diyalog” isimi Çağdaş Japon Güzel Sanatları ve El Sanatları sergisine ev sahipliği yaptı. Kokteyl ile açılan sergiye bir çok tanınmış isim katıldı.
Japon el sanatlarının sofistike tasarımı ve teknikleri her zaman yurtdışında dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Japonya’da gelenekler nesilden nesile geçmekte ve el sanatı ustaları bu mirasın korunması için çaba harcamaktadır. Bununla birlikte 20.yüzyıl sonlarından 21.yüzyıl’ın başlarına kadar olan süreçte Japon el sanatları, yeni nesil sanatçıları tarafından yapılan seramik, vernikleme, tekstil, metal ve kağıt gibi tüm iletişim araçlarındaki şaşırtıcı bir değişim ile birlikte devrimci bir gelişime sahne olmuş. “Malzemelerle Diyalog” ile zarif güzel sanatlar eserleri kalitesinde olan Japon el sanatlarının muhteşem örnekleri sergilendi.

Sergide farklı yaklaşımlar kullanan ve aynı materyaller ile yaratıcı farklı sonuçlar ortaya koyan Keiko Art International’dan 30 kadar seçkin sanatçının eseri sergilendi. Tüm eserler inkar edilemeyecek bir geleneksel teknik ve tecrübeye sahip olan ellere aitti. Heykellerin kendi gölgeleri ile oluşturduğu bütünlük şaşırtıcı bir görsellik sundu.

Sanatçılar kendi hayal güçlerini özgürce kullanabilecekleri eserleri tasarlamadan önce geleneksel teknikler konusunda uzmanlaşmaktadırlar.

Son yıllarda çağdaş Japon el sanatlarına olan ilgi artmakta olup, büyük bir uluslararası ilgi göremeye başladığı bu aktivite kaçırılmaması gereken bir sergidir.

Katılan Sanatçılar
Fukumoto Fuku, Gejo Hanako, Hoshi Mitsue, Igawa Takeshi, Imaizumi Takeshi, Inazaki
Eriko, Kawabata Kentaro, Kurimoto Natsuki, Masuda Toshiya, Matsushima Sakurako,
Muramoto Shingo, Murata Yoshihiko, Niisato Akio, Nishimura Yuko, Osawa Takuya,
Sano Akira, Sasai Fumie, Shingu Sayaka, Someya Satoshi, Tabuchi Taro, Takemura Yuri, Takeuchi Kouzo, Tanaka Tomomi, Tanoue Shinya, Ueba Kasumi, Ueda Kyoko, Yoshimura Toshiharu, Yoshino Takamasa.

Bir Cevap Yazın