“İnsanın topluma ve çevreye katkısı ne derece yüksekse, başarı o derecede tatmin edicidir”

kayhan-gobel-isabet (1) Kayhan Göbel Kimdir? Kendinizi biraz anlatır mısınız?
1964 yılı doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite tahsilimi Ankara’da tamamladım. Daha sonra profesyonel çalışma hayatına atıldım. 22 yıl Söke un firmasında çalıştım ve 2013 yılında Genel Müdürlük görevimden emekli olarak ayrıldım. 2-3 ay dinlendikten sonra emekliliğin benim yaşam tarzıma uygun olmadığına karar verdim. Ve çok sevdiğim bir dostumla birlikte restoran işletmeciliği işine girdik. 2013 yılında mevcut mağazalarımızda başka marka altında hizmet vermeye başladık. Bu yılın Mart ayından itibaren “İsabet Mangal” adı altında işletmelerimiz faaliyetlerine devam etmektedir.

Profesyonel çalışma hayatında da, işimde de kendime vakit ayırmaya özen gösteriyorum. Yeni yerler görmek, yeni tatlar tatmak zevk aldığım faaliyetler arasındadır. Ayrıca okumaktan büyük keyif alırım. Okumadığım gün sayısı çok nadirdir.  Emekle ekilmiş dostluklara çok önem veririm ve dostlarımla her fırsatta bir arada olmaktan mutluluk duyarım.

İsabet Mangal kuruluş süreci nasıl oldu? Neyi amaçlıyorsunuz?
İsabet Mangal, bizim tescilli markamız. Bu iş koluna girdiğimizden bugüne kadar sürekli işimizi geliştirmek için kafamızda konsept oluşturmaya çalıştık. Kendi doğrularımızı işimizle örtüşeceğini hissettiğimiz gün İsabet Mangal ismini kullanmaya başladık. Her şeyden önce İsabet Mangal ile yolu kesişen herkesin mutlu olmasını kendime misyon edindim. Bu amaçla ürün girdisinden misafirlerimizin ürünleri tükettikleri ana kadar olan prosesi hiç eksiksiz yönetmeye başladım. Misafirlerimize, halkla ilişkiler yöneticimiz tarafından anketler düzenleterek beklentileri doğrultusunda işletmelerimde iyileştirmeler yapmayı hedefledim ve mantıklı talepleri hayata geçirmeye çalıştım. Tüm bu çalışmaların ana amacı “Mutlak Müşteri Memnuniyeti”ni elde etmek. İsabet Mangal’ı İzmir den çıkmış bir marka haline getirmektir. Şu an İzmir de Alsancak-Pasaport, Buca, Karşıyaka olmak üzere 3 şubemiz aktif halde çalışmaktadır. Ayrıca 2015 yılı başında Mavişehir-Park Yaşam şubemiz misafirlerimize hizmet verecektir.

Bu yapılanmanın haricinde, Bayraklı bölgesinde uygun lokasyon arayışımız devam etmektedir. 2015 yılında İzmir içerisinde franchise yöntemiyle büyümeye devam edeceğiz. 2015 yılının ilk yarısında yapımızı İstanbul’a da taşıyarak şubeleşmeye İstanbul’da devam edeceğiz.

kayhan-gobel-isabet (3)Rakiplerinizden farkınız nedir? Et konusunda tüketicilere neler vaat ediyorsunuz?
Farkımızı tek bir kelime ile özetlersek kalitemiz diyebilirim. Son derece hijyen bir imalathaneye sahibiz. Müşteri odaklı bir firmayız. Tüm bu anlayışımızı da ISO 22000  ve müşteri memnuniyeti belgesi ile belgelendirdik. Kalite anlayışımızı biraz açmak gerekiyor. Tüm ürün grubumuzu Türkiye’de bu sektörde bir firmayı marka yapmış ustamız yönetiyor. Haftanın 2 günü hammaddemizi tek tek görerek  kabul görmüş tedarikçilerimizden temin etmektedir. Dana ürünleri yaşını doldurmamış danalardan elde edilmektedir. Kuzu ürünlerimiz Balıkesir bölgesinin kıvırcık kuzuları kullanılmaktadır. Bu işin özü doğru hammaddeyi temin etmektir. Bu ürünler ustamız tarafından özel olarak hazırlanan soslarla marine edilmekte sonrasında misafirlerimizin beğenisine sunulmaktadır. Et konusunda çok iddialı olarak şu cümleyi kurabilirim  “işletme olarak, kalitesinden emin olmadığımız ürünü asla misafirlerimize tükettirmeyiz.” Ayrıca konsepte uygun mağazalarımızda  müşterilerimize  evde kullanım için çiğ et satışımız başlayacaktır.

Online yemek kültürü her geçen gün artıyor, firma olarak bu durumdan ne kadar yararlanıyorsunuz?
Özellikle Y kuşağı sanal ortamı çok etkin kullanma da ve çok hızlı iletişime geçmektedir. Özellikle bu kuşağın beklentilerine yanıt verecek web sayfamız hazırlanıyor. Bu kuşağın çok sıklıkla kullandığı Yemek Sepeti vb. sipariş siteleri ile çalışmaktayız.

Kayhan Göbel’in bir günü nasıl geçer?
Çok az uyuyan bir insanım. Güne çok erken başlarım. Saat 8.00 – 8.30 arasında ofisimde olurum ve ekibimle birlikte sabah kahvemizi içerken günlük planlamayı yaparız. Görev delegasyonunda sonra  danışmanlık verdiğim firmanın işleri ile ilgili görüşmeler ve çalışmalar yaparım. Haftanın 3 günü tenis oynamaya özen gösteririm. Hafta içi akşamları genellikle evde ailemle vakit geçiririm. Hafta sonları fırsat buldukça ailecek seyahat etmeyi tercih ederim.

İsabet Mangal olarak hedefleriniz nelerdir?
İsabet Mangal olarak, yatırım yapmaya devam edeceğiz. 3 mağazamıza ilaveten çok yakında açacağımız Mavişehir-Park Yaşam mağazamızı faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Uygun lokasyonlarda yeni mağazaları kendi yatırımlarımız veya franchise yoluyla yaygınlaşacağız. 2015 yılının başından itibaren İstanbul da şubeleşmeye başlayarak markalaşma yolunda önemli adımlar atacağız.

Başarının tanımı nedir? Sizce neye göre başarı ve başarısızlık oluyor?
Benim başarı anlayışım, insanın yapmış olduğu işte önce kişisel tatmini yakalamasıdır. İnsanın  yapmış olduğu işte topluma ve çevreye kattığı katkı ne derece yüksekse başarı o derece tatmin edicidir.

Boş zamanlarınızda neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Hafta içi, gün içerisinde fazla boş zamanım olamıyor. Mağazaların işleri ve danışmanlık işlerim günümü neredeyse dolduruyor. Ancak sabah çok erken kalktığım için mutlaka kitap okurum ve planlanmış ise tenis oynarım. Hafta sonları ailecek Alaçatı’da vakit geçirmeyi çok seviyoruz ve manimiz yok ise mutlaka Alaçatı’daki evimizde olmaya çalışıyoruz.

Hayatınızda önem verdiğiniz 3 şeyi sırasıyla sayar mısınız?
Ailem, işim ve kitaplarım

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Bugüne kadar yapmış olduğum tüm işlerde para kazanmanın ötesinde topluma değer katacak yönleri ortaya çıkarmayı kendime ilke edindim. Bu amaçla şuan işletmelerimizde tüm atıklar değerlendirmek adına ayrıştırılmakta ve belediyeler ile anlaşma yaparak hayvan barınaklarına verilmektedir. Halkla ilişkiler ekibimizle birlikte sosyal sorumluluk projeleri planlanmakta çok kısa sürede hayata geçirilecektir.

 

Bir Cevap Yazın